بالاخره گوشت بخوریم یا نخوریم

0


  • دکتر مایکل مازلی
  • برنامه هرایزن، بی‌بی‌سی

دکتر مایکل مازلی برای شناسایی تاثیر خوردن گوشت بر سلامت انسان مقدار گوشت مصرفی خود را به روزانه ۱۳۰ گرم رساند

منبع تصویر، BBC World Service

توضیح تصویر،

دکتر مایکل مازلی برای شناسایی تاثیر خوردن گوشت بر سلامت انسان مقدار گوشت مصرفی خود را به روزانه ۱۳۰ گرم رساند

گزارش های زیادی در باره خطرات مصرف گوشت برای سلامت انسان انتشار یافته ولی آیا این گزارش ها واقعا درست هستند؟

من از خوردن گوشت لذت می برم اما در حالی که قبلا مصرف گوشت یک لذت خالی از گناه بود اکنون هنگام خوردن آن احساس معصیت می کنم.

اگر تیترهای اخبار را باور کنید، به این نتیجه می رسید که خوردن منظم استیک یا ساندویچ بیکن (گوشت خوک نمک سود شده) خطر مبتلا شدن شما به بیماری های قلبی یا سرطان را افزایش می دهد.

ولی باید دانست که خطر مصرف گوشت برای سلامت شخص، منحصر به گوشت های قرمز و فرآوری شده است نه گوشت های سفید مانند گوشت مرغ.

با وجود هشدارهایی که در باره خوردن گوشت داده می شود، هر بریتانیایی به طور متوسط روزانه حدود ۷۰ گرم گوشت قرمز و فرآوری شده مصرف می کند. یک چهارم مردان تقریبا بیش از دو برابر این مقدار مصرف می کنند.

کلر، همسر من که یک پزشک خانواده است سالهاست سعی می کند مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده را در خانواده ما کاهش دهد ولی من مقاومت کرده ام.

به همین جهت هنگامی که بی بی سی از من خواست در باره خطرهای احتمالی خوردن گوشت تحقیق کنم هر دوی ما خوشحال شدیم.

من با متخصصین زیادی صحبت کردم تا بفهمم وضعیت تغذیه خود آنها از چه قرار است.

همچنین برای این که تاثیر خوردن گوشت بر سلامت انسان را بدانم، تصمیم گرفتم مقدار گوشت مصرفی خودم را دو برابر کرده و به روزانه ۱۳۰ گرم برسانم.

چربی زیاد گوشت

خوردن گوشت قرمز فواید زیادی هم دارد. گوشت گاو اعم از گوشت لخم یا چرخ کرده منبع مهمی برای جذب پروتئین و مواد مغذی اساسی مانند آهن و ویتامین ب ۱۲ است که برای سلامت انسان حیاتی هستند.

ولی از جهت منفی، میزان چربی اشباع شده گوشت قرمز و فرآوری شده زیاد است.

چربی اشباع شده بیکن و سوسیس به نسبت وزن ۱۶ برابر توفو (تهیه شده از شیر سویا) است.

اما اگر شما گیاهخواری هستید که پنیر هم مصرف می کنید بیش از حد احساس رضایت نکنید چون مقدار چربی اشباع شده پنیر به نسبت وزن حتی از همبرگر هم بیشتر است.

گوشت های قرمز و فرآوری شده

استیک، گوشت بره، گوشت خوک و گوشت چرخ شده، گوشت قرمز محسوب می شوند.

رنگ گوشت قرمز به دلیل داشتن سطح بالای هموگلوبین و میوگلوبین، آهن و پروتئین هایی که در خون و عضلات یافت می شود، تیره تر از گوشت طیور است.

بیکن، سوسیس، کالباس و ژامبون از جمله گوشت های فرآوری شده هستند.

ولی این موضوع تا چه حد اهمیت دارد؟

یکی از بهترین راه ها برای ارزیابی تاثیر غذاهای بخصوصی بر سلامت انسان، انجام بررسی های گروهی است. شما گروه بزرگی از مردم را که رژیم های تغذیه شان متفاوت است، انتخاب می کنید، می فهمید چه غذاهایی می خورند، بعد برای دانستن این که به چه بیماری هایی مبتلا می شوند، سال های زیادی آنها را تحت نظر می گیرید.

بحث در باره خطر مرگ

پرفسور والتر ویلت، از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، سرپرست تیمی است که تغذیه ده ها هزار نفر را برای چندین سال تحت نظر داشته اند.

هنگامی که در کافه تریای دانشگاه هاروارد با بی خیالی سرگرم خوردن یک استیک بزرگ بودم پرفسور ویلت به من گفت: “ما متوجه شدیم که خطر مرگ و میر ناشی بیماری های قلب و عروق و نیز سرطان در کسانی که مقدار زیادی گوشت قرمز مصرف می کنند، بیشتر است.

“مصرف گوشت قرمز و مرگ و میر” عنوان یکی از بررسی هایی است که پرفسور ویلت مشترکا انجام داده و در نشریه “آرشیوهای طب داخلی” چاپ شده است. در این بررسی او تخمین می زند که مصرف منظم مقدار کمی از گوشت قرمز فرآوری نشده (۸۵ گرم) خطر مرگ را ۱۳ درصد افزایش می دهد، در حالی که خوردن مقدار مشابهی گوشت فرآوری شده (سوسیس یا دو ورقه ژامبون) خطر مرگ را تا ۲۰درصد افزایش می دهد.

بنا براین جای تعجب نیست که پرفسور ویلت تقریبا هیچ وقت گوشت قرمز نمی خورد.

با وجود این که نتیجه گیری او کاملا متقاعدکننده بود، کشف کردم که یافته های او با مطالعاتی که اخیرا در اروپا صورت گرفته و در سال ۲۰۱۳ تحت عنوان مصرف گوشت و مرگ و میر، در نشریه بی ام سی مدیسین، انتشار یافته، همخوانی ندارد.

محققین یک موسسه اروپایی (ایپیک) که رابطه سرطان و تغذیه را بررسی می کنند، به مدت بیش از ۱۲ سال نیم میلیون نفر را در ۱۰ کشور اروپایی تحت نظر داشتند.

آنها به این نتیجه رسیدند که خوردن گوشت قرمز در حد متعادل، تاثیری در مرگ اشخاص نمی گذارد. به طور کلی پایین ترین نرخ مرگ و میر در کسانی بود که تا روزی ۸۰ گرم گوشت قرمز می خوردند.

اگر چه خطر مرگ در کسانی که روزانه بیش از ۱۶۰ گرم گوشت مصرف می کردند، روی هم رفته کمی بیشتر بود، در بین اشخاصی هم که گوشتخوار نبودند نرخ مرگ و میر ناشی از عوارض مختلف، بالاتر رفته بود.

نتیجه گیری محققین این بود که مصرف کم گوشت ممکن است برای سلامت شخص مفید باشد. این نتیجه گیری قابل درک است چون گوشت منبع مهمی برای جذب مواد مغذی مانند پروتئین، آهن، روی، چندین نوع ویتامین ب و نیز ویتامین آ و اسیدهای چرب اساسی (اسیدهای کربن دار) است.

خطر گوشت های فرآوری شده

اما قبل از این که افراد گوشتخوار شروع به شادمانی کنند باید به یک نکته منفی مهم هم اشاره کرد.

تحقیقات انجام شده توسط ایپیک، مانند تقریبا تمام مطالعات دیگر، نشان می داد که خوردن گوشت فرآوری شده مانند بیکن، ژامبون و یا کالباس بر سلامت شخص تاثیر منفی می گذارد. خوردن روزانه بیش از ۴۰ گرم از این نوع گوشت ها سبب می شود که خطرمرگ ناشی از بیماری قلب و سرطان افزایش یابد.

ولی تحقیقات علمی به نتیجه قاطعی نرسیده است. متخصصینی که من ملاقات کردم از عقاید متفاوتشان که بر پایه آنچه بود که می خوردند، به شدت دفاع می کردند. من در گزارش خود سعی کرده ام واقعیت ها را نشان دهم ولی تنها خودتان می توانید در باره این که حقیقت چیست تصمیم بگیرید.

بدون شک خوردن مقدار بیش از حد گوشت فرآوری شده تاثیر بدی بر سلامت من گذاشت. پس از یک ماه خوردن ساندویچ بیکن و همبرگر، وزن من زیادتر شد و سطح کلسترول و درجه فشارخونم هر دو بالاتر رفت.

حالا دوباره به همان رژیم غذایی سابقم برگشته ام و گاهی استیک گاو یا خوک می خورم. ولی امسال سوسیس و همبرگر کمتری خواهم خورد.منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Ben Spencer’s last-minute kick snatches dramatic Bath win over LeicesterSri Lanka navy rescue crew following chemical fire on cargo ship‘Comeback Cash’: Colorado launches $1 million Covid-19 ‘vaccine lottery’ modeled on successful Ohio initiativeWhy African countries back China against the West on human rights‘Out of this world’: Delightful De Bruyne returns to down Denmark in emotional Euro 2020 encounter CopenhagenSarah Buick: Body found in search for missing Ben Nevis walkerBiden says he’ll sign ‘bipartisan’ infrastructure compromise ONLY alongside Democrat wishlistIsrael ex-top spy reveals Mossad operations against IranHouse sales and prices see early spring surgeCovid-19: Some Covid safeguards needed after June, says RaabSun’s out, masks off: Greece scraps mandatory face covering rule outdoors in time for summer, as Covid risk dropsAnt Group explores options for Jack Ma to exit, as Beijing unsheathes its sword against China’s big techIndia Covid-19 crisis could seriously damage global economyRepublican Congressman at House Committee on Technology accidentally posts email password on TwitterSouth Carolina House OKs bill reviving FIRING SQUADS as execution method for death row inmatesChristian Eriksen to have heart-starting device fitted after collapseQueen's Speech: Government unveils post-Covid recovery planCovid: Russia starts vaccinating animalsThe Indonesian island that could host Elon Musk's new SpaceX siteCanada: Fire destroys two Catholic churches on indigenous land