‘چاق‌ها را سرزنش نکنید، چاق‌تر می‌شوند’

0


نتایج یک پژوهش دانشگاهی در لندن نشان داده است که شرمسار کردن افراد از اضافه وزنی که دارند، نه تنها ممکن است تاثیری در کم شدن وزن آنها نداشته باشد، بلکه می‌تواند باعث اضافه وزن بیشترشان شود.

پژوهشگران در یوسی‌ال، بزرگ‌ترین کالج دانشگاه لندن، این مطالعه را در طول چهار سال انجام داده‌اند و حدود سه هزار فرد بالغ با وزن‌های مختلف (در بازه وزن طبیعی تا اضافه وزن) در آن مشارکت داشتند.

در این پژوهش، افرادی که می‌گفتند به دلیل اضافه وزن خود مورد تبعیض و بدرفتاری قرار گرفته‌اند، بیشتر از کسانی که چنین تجربه‌ای نداشتند، وزن اضافه کردند.

پژوهشگران می‌گویند که هیچ مدرکی دال بر این که اعمال تبعیض و بدرفتاری (به دلیل اضافه وزن) باعث افزایش وزن افراد شود، به دست نیامده است، ولی اعمال چنین تبعیض‌ها و بدرفتاری‌هایی می‌تواند نوعی اختلال غذایی به دنبال داشته باشد که بر اثر آن، فرد برای رسیدن به آرامش، به خوردن روی می‌آورد.

در این مطالعه از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که آیا به نظرشان، روزانه با مواردی از تبعیض و بدرفتاری که به اضافه وزنشان مربوط باشد، روبه‌رو هستند یا نه؟ بی‌احترامی در برخوردهای روزانه، خدمات‌رسانی بد در مغازه‌ها و مراکز خرید، و آزار و اذیت، از جمله مواردی هستند که در این مطالعه به آنها اشاره شده است.

از بین شرکت‌کنندگان، یک نفر از هر ۲۰ نفر گفتند که مواردی از چنین تبعیض‌ها و بدرفتاری‌هایی را تجربه کرده‌اند. در گروه افرادی هم که اضافه وزن داشتند، یک نفر از هر سه نفر چنین مواردی را گزارش کردند.

زیانبار

در طول یک دوره چهارساله، به طور میانگین، نزدیک به یک کیلوگرم به وزن افرادی اضافه شد که گفتند به دلیل وزن خود با برخوردهای منفی روبه‌رو بوده‌اند. اما کسانی که چنین مواردی را گزارش نکردند، به طور میانگین حدود ۷۰۰ گرم وزن کم کردند.

پژوهشگران می‌گویند که این نتیجه نشان می‌دهد که سرزنش کردن افرادی که اضافه وزن دارند و شرمسار کردن آنها از این وضعیت، نتایج زیانباری دارد. آنها می‌گویند که برای کمک به کاهش وزن این افراد، بهتری است که رفتاری حامیانه و دلگرم‌کننده با آنها داشت.

دکتر سارا جکسون، یکی از مجریان این مطالعه در یوسی‌ال گفت: “اعمال تبعیض و برخوردهای نامناسب با افراد به دلیل اضافه وزن آنها، هیچ توجیهی ندارد.”

او گفت: “مطالعات قبلی نشان داده بود افرادی که مواردی از چنین برخوردهایی را تجربه می‌کنند، برای رسیدن به آرامش بیشتر، به خوردن روی می آورند.”

به گفته این پژوهشگر، “افزایش اشتها، به‌ویژه میل بیشتر افراد برای خوردن مواد غذایی ناسالم و پرانرژی، می‌تواند یکی از واکنش‌های آنها به استرسی باشد که بر اثر رفتارهای نامناسب گرفتارش می‌شوند.”

او اضافه کرد: “رفتارهای نامناسب با افرادی که اضافه وزن دارند، می‌تواند سطح اعتماد به نفس آنها را هم کمتر کند و به همین دلیل، از مشارکت آنها در فعالیت‌های ورزشی کم شود.”منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

UK will face ‘another Covid-19 wave this year,’ PM Johnson warns, says country will have to ‘learn to live with virus’In Iran nuclear talks ‘time not on anyone’s side,’ France says as ‘significant disagreements’ remainWhite House announces it will donate HALF A BILLION doses of Pfizer’s Covid-19 vaccine to low-income countriesNational Guard leaves US Capitol grounds after nearly 5-month deployment, Capitol to remain closed to publicNo new smart motorways without additional safety measuresEvery woman who sees this film will secretly cheer its antiheroine | Barbara EllenPut an end to the Tory conveyor belt of sleaze and favours | Letters'Clothes are torn, worn out - I can't find work gloves'MSC Cruises cancels passenger trips after overbookingMalta still selling golden passports to rich stay-away ‘residents’Twitter scrubs Nigerian president’s post & suspends account for ‘abusive behavior’ after tweeting warning to rebelsChelsea crush Man City's quadruple dream as Tuchel revolution rolls onCovid-19: Concern over June unlocking amid hospital pressurePhilippines’ Duterte orders arrest of mask violators... after attending Covid-19 meeting without wearing a maskMigrants reach Spain's Ceuta enclave in record numbers‘Don’t complain about my cleavage anymore’: Golf babe Spiranac weighs in on runner’s X-rated wardrobe failIowa prisoners being monitored after being OVERDOSED with up to SIX TIMES the normal amount of Pfizer's Covid-19 vaccineLiam Scarlett: Former Royal Ballet choreographer dies at 35Safe behind the ‘iron curtain’: step inside an Israeli rocket shelter with RT’s producer on the ground (VIDEO)Police didn’t boot BLM protesters from outside White House for Trump photo op – US govt report