0

درخواست ۴۳۶ چهره سیاسی و حقوق بشری از شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تحقیق در مورد کشتار ۱۳۶۷

بازدید 27گروه «عدالت برای قربانیان کشتار ۱۹۸۸ در ایران» در جلسه‌‌ای عمومی اعلام کرد نامه‌ای را با امضای ۴۳۶ مقام سابق و چهره‌های سیاسی و حقوق بشری همراه با شواهد و اسناد مورد نیاز به شورای حقوق سازمان ملل می‌دهد تا این شورا کشتار سال ۱۳۶۷ در ایران را مورد بررسی مستقل و دقیق قرار دهد.

در جلسه معرفی این نامه که روز پنجشنبه هفتم بهمن در لندن برگزار شد، گفته شد ابراهیم رئیسی به دلیل نقش خود در این کشتارها باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرد.

طبق درخواستی که گروه عدالت برای قربانیان کشتار ۱۳۶۷ درخواست کرده، ایجاد کمیته مستقل تحقیق در حوزه اختیار کمیسر عالی حقوق بشر و شورای حقوق بشر سازمان ملل است و مانعی برای ایجاد کمیسیون مستقل تحقیق وجود ندارد.

تاهار بومدرا، مقام سابق حقوق بشر سازمان ملل متحد، در این جلسه گفت موارد مشابهی پیش از این بوده است، ولی کمیسر حقوق بشر سازمان ملل توانسته آن را بررسی کند.

آقای بومدرا گفت: «ما به این تصمیم رسیدیم که درخواست کنیم شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیسر عالی حقوق بشر به طور کامل حضور داشته باشد و برای تشکیل کمیته‌ای مستقل برای تحقیقات در مورد این کشتار تلاش کنند.»

بارونس ورما، عضو مجلس اعیان بریتانیا، هم در این جلسه گفت: «هیچ دولتی نباید مصونیتی که در اختیار ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران است را به دلیل نقش او در کشتار تحمل کند. همه دولت‌ها به شکل عمومی باید از کرسی خود در سازمان ملل استفاده کرده و درخواست تحقیقی کنند که او و دیگران را پاسخگو نگه دارد.»

در این نامه سرگشاده شماری از برندگان جایزه نوبل، مقامات سابق دادگاه بین‌المللی کیفری و مقامات حقوق بشری دیده می‌شوند.

این گزارش در حال تکمیل است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :