0

دومین روز اعتصاب و تجمع رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

بازدید 40


رانندگان خطوط اتوبوسرانی بی‌آرتی‌ و شرکت واحد تهران روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ برای دومین روز پیاپی دست به اعتصاب و تجمع زدند.

این رانندگان در اعتراض به حقوق پایین و مشکلات صنفی و معیشتی خود اعتصاب کرده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران با انتشار تصویر نامه‌ای که توسط شهرداری تهران در خصوص تسویه حساب معوقات مزدی  کارگران شهرداری تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ صادر شده اعلام کرد: « رانندگان و کارگران شرکت واحد تا زمانی که شهرداری حقوق کارگران را مطابق مصوبه شورایعالی کار پرداخت نکند به اعتصاب ادامه می‌دهند.»

کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران روز گذشت مقابل اداره مرکزی این شرکت در تهران اعتصاب کردند.

رانندگان و کارگران در این تجمع شعار دادند: «شهردار بی‌لیاقت، استعفاء استعفاء. »

خبرگزاری‌هار رسمی در ایران  ساعاتی پس از آغاز این تجمع از حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران در محل تجمع رانندگان خبر دادند.

برخی منابع غیررسمی می‌گویند چند تن از رانندگان و کارگران شرکت واحد از جمله وحید فریدوی در پی حضور شهردار تهران در میان اعتصاب کنندگان بازداشت شد‌اند. 

بر اساس مصوبه دولت، دستمزد کارگرانِ بخش‌های دولتی، تنها ۱۰ درصد در سال جاری افزایش می‌یابد و همین از دلایل اعتراض رانندگان شرکت واحد است. آن‌ها خواستار افزایش حداقل دستمزد، بر اساس مصوبه شورای عالی کار، یعنی ۵۷ درصد هستند.

پیشتر نیز تجمع‌هایی از سوی کارگران صنعت نفت به این تصمیم دولت برگزار شده بود.

به دلیل دست از کار کشیدن رانندگان  گزارش‌هایی از توقف فعالیت خطوط اتوبوسرانی بی‌آرتی‌ راه‌آهن-‌تجریش و ترمینال جنوب‌-پارک‌وی منتشر شد.

دومین روز از تجمع کارگران شرکت واحد و خطوط بی‌آرتی در حالی رخ داده که مقامات شهر تهران اعلام کرده‌اند مراکز آموزشی و امروز به دلیل آلودگی هوا تعطیل است.

عابد ملکی، معاون استاندار تهران، این تعطیلی را به علت « شدت آلودگی هوا در روز سه‌شنبه » اعلام کرده و گفته است که مدارس تهران در همه مقاطع همراه دانشگاه‌ها و ادارات سراسر شهر در این روز تعطیل خواهد بود.

همزمانی این تعطیلی با اعتراضات در شهرهای مختلف ایران باعث شده تا برخی کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی تردیدهای خود را درباره علت اصلی چنین تصمیمی ابراز کنند.

شهرهای مختلف ایران طی روزهای اخیر صحنه اعتراضاتی نسبت به شرایط اقتصادی کشور بوده که در بسیاری موارد شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی و کلیت حکومت ایران سر داده شده است. ویدیوها از تهران نیز نشان از حضور سنگین نیروهای امنیتی در مناطق مرکزی پایتخت دارد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای آنچه را «پرونده‌سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب» نامید، محکوم کرد.

این تشکل کارگری با اشاره به تجمعات اعتراضی کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر مزدبگیران و بازداشت شماری از آنان، افزود که «حکومت به راه حل همیشگی، یعنی سرکوب، پرونده‌سازی، بازداشت، پخش اکاذیب» و اتهامات به نوشته این تشکل «نخ‌نمای» امنیتی علیه فعالان کارگری و صنفی بازداشتی متوسل شده است.

این تشکل از نهادهای بین‌المللی کارگری خواست که جمهوری اسلامی را در نشست آتی سازمان جهانی کار تحت فشار قرار دهند.

این سندیکا در پایان خواستار آزادی رضا شهابی، عضو هیئت مدیره خود، و سایر زندانیان سیاسی شد.

رضا شهابی ۲۲ اردیبهشت امسال توسط ماموران وزارت اطلاعات در خانه خود بازداشت شده است.

 

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :