0

دو پناهنده ایرانی در افغانستان بازداشت شدند

بازدید 33گزارش های رسیده از افغانستان حاکی است که گروه طالبان دو پناهنده ایرانی در این کشور را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کرده است.

برخی از دوستان نزدیک همایون زارعان، موسیقی‌دان و پناهندۀ ایرانی، می‌گویند که گروه طالبان او و کمال خاکی شهروند دیگر ایران را در افغانستان بازداشت کرده‌اند.

یکی از دوستان آقای زارعان که به علت حساسیت موضوع نخواست نامش در گزارش قید شود به رادیو آزادی گفت: حدود ۲۰ تن از افراد واحدهای ویژۀ طالبان شنبه شب به خانۀ آقای زارعان در هرات یورش بردند.

به گفتۀ او، با وجود این‌که افراد طالبان در جریان بازرسی‌های خود هیچ مدرک جرمی پیدا نکردند اما همایون زارعان و کمال خاکی را با خود به نقطه نامعلومی بردند.

او اظهار داشت: «مشخص نیست که دلیل یورش طالبان و ربودن آقای زارعان از خانه‌اش با آن‌که سند اقامت قانونی و سند پناهندگی در افغانستان دارد چیست؟ نگرانی‌هایی که آقای زارعان داشت این بود که ممکن است طالبان در یک مبادله یا معامله، پناهنده‌های سیاسی را دسته‌جمعی یا فردی به دولت ایران تحویل دهد».

همایون زارعان در مدت حضورش در افغانستان برنامه‌های موسیقی، تئاتر و شب شعر رایگان برای علاقمندان برگزار می‌کرد.

او از هشت سال پیش که از ایران گریخت، در افغانستان زندگی می‌کرد و کمال خاکی هم از چهار سال پیش در این کشور پناهندۀ سیاسی بود.

در همین حال، عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ طالبان، خبر بازداشت این دو پناهنده سیاسی را رد کرد.
او اظهار داشت: «به نام زارعان در هرات هیچ‌کس گرفته نشده است و این موضوع حقیقت ندارد».

طالبان پس از حاکمیت بر افغانستان در سال گذشته بارها موضوع بازداشت افراد را رد کرده‌اند اما بعدا این موضوع تایید شده است.

پس از سلطه طالبان بر افغانستان، سعد خالدی، یک پناهندۀ سیاسی ایران که از ۲۰ سال پیش در افغانستان زندگی می‌کرد، به‌طور مشکوکی در کابل کشته شد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :