0

دیدار آنلاین رستم قاسمی با الهام علی‌اف در باکو، انتقاد کاربران فضای مجازی

بازدید 51گزارش‌ رسانه‌های ایران حاکی از دیدار آنلاین الهام علی‌اف، رئیس‌ جمهوری آذربایجان، با رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی ایران، با وجود حضور وی در باکو است.

خبرگزاری صداوسیما از این دیدار با عنوان دیدار و گفت‌وگوی «برخط» نام برده است.

در رسانه‌های ایران هیچ توضیحی مبنی بر این که چرا رئیس‌ جمهوری آذربایجان از دیدار حضوری با وزیر راه و شهرسازی ایران خودداری کرده نیامده است.

با این حال کاربران شبکه‌های اجتماعی به شدت از این اتفاق انتقاد کرده و آن را از جمله «شاهکارهای دیپلماتیک» در دولت ابراهیم رئیسی توصیف کرده‌اند.

این ماجرا در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان، دستمایه طنز نیز شده و کاربران پرسیده‌اند که اگر قرار به دیدار مجازی بود، چرا رستم قاسمی به باکو سفر کرد و از ایران در این جلسه شرکت نکرد.

این خبر اندکی پس از سفر ابراهیم رئیسی به مسکو منتشر می‌شود که کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی، با استفاده از هشتگ «تحقیر در روسیه»، برخورد ولادیمیر پوتین با همتای ایرانی خود را «توهین‌آمیز» دانستند و حتی طعنه به پوتین در این زمینه در یکی از برنامه‌های تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی نیز پخش شد.

علاوه بر نحوه نشستن، فاصله دو طرف و رفتار و نحوه نگاه کردن پوتین در جریان دیدار با آقای رئیسی و نیز استقبال و بدرقه نکردن وی از سوی رئیس‌ جمهوری روسیه، ویدئوی دیگری نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد خودروی حامل رئیسی موقع خروج از کرملین، رضا نقی‌پور، رئیس تشریفات نهاد ریاست جمهوری را جا می‌گذارد.

رضا نقی‌پور نیز در حالی که به دنبال خودرو می‌دود و اشاره می‌کند که به وی نزدیک شود، به انگلیسی به جای «بیا»، فریاد می‌زند «برو، برو».

این ویدئو نیز روز چهارشنبه جنجالی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و کاربران علاوه بر انتقاد از «بی‌سوادی» مقامات ارشد جمهوری اسلامی و تسلط نداشتن آنها به ابتدایی‌ترین کلمات انگلیسی، این اتفاق را نیز نشانه «تحقیر» هیئت ایرانی در روسیه دانستند.

برخورد نامناسب دیپلماتیک با هیئت بلندپایه ایرانی در روسیه در شرایطی رخ داده که هواداران جمهوری اسلامی به صورت مکرر از «عزت ایران و ایرانی» سخن می‌گویند و دولت‌های پیشین و نیز حکومت پهلوی را به بی‌اعتنایی به این مسئله متهم می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و شبکه‌های اجتماعی/ ب. ب./ ف. دو.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :