0

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته آینده به تهران می‌رود

بازدید 20روزنامه العربی الجدید شامگاه پنج‌شنبه به نقل از مقامات مطلع ایرانی گزارش داد که جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «به احتمال بسیار زیاد» اوایل هفته آینده برای گفت‌وگو درباره مناقشه هسته‌ای ایران و از سرگیری مذاکرات احیای برجام به تهران سفر می‌کند.

این گزارش بدون اشاره به هویت منابع خود می‌گوید طی روزهای اخیر رایزنی‌هایی میان تهران و کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای این سفر انجام گرفته بود و اگر تحول ناگهانی خاصی رخ ندهد، آقای بورل به زودی عازم ایران خواهد شد.

العربی الجدید در ادامه گزارش خود به نقل از این منابع مطلع می‌نویسد: «از آنجا که جوزپ بورل و معاون او، انریکه مورا به‌ویژه طی ماه‌های اخیر پیام‌هایی را میان تهران و واشینگتن رد و بدل کرده‌اند، این‌بار نیز احتمالا حامل پیام آمریکایی‌ها خواهند بود.»

ساعتی پیش از این گزارش آقای مورا در توییتر تصویری از خود به همراه آقای بورل و راب مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، منتشر کرده و نوشته بود که با این مقام آمریکایی گفت‌وگویی درباره برجام داشته است.

انریکه مورا در ادامه این توییت افزوده که آقای مالی بر تعهد ایالات متحده نسبت به بازگشت به برجام تاکید کرده است.

مذاکرات احیای بیش از سه ماه است که متوقف شده و این مدت تنش‌ها بر سر پرونده هسته‌ای ایران افزایش یافته که نشانه‌های آن از جمله صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه تهران به دلیل عدم همکاری با آژانس و واکنش ایران در غیرفعال کردن دوربین‌های نظارتی آژانس است.

روز چهارشنبه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در کنفرانس خبری مشترک خود با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در تهران از تماس‌های تهران و بروکسل برای ازسرگیری مذاکرات احیای برجام خبر داده بود.

آقای امیرعبداللهیان گفته بود که علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران، با انریکه مورا و خود او نیز با جوزپ بورل در تماس بوده است تا در آینده مذاکرات «قطار مذاکرات که در ریل درستی قرار دارد، حرکت کند».

ایران خواهان خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و تضمین ایالات متحده به عدم خروج از برجام در دولت‌های آینده است. دولت جو بایدن اما این درخواست‌ها را رد کرده و گفته است نمی‌تواند از طرف دولت‌های آتی تصمیم بگیرد.

با استفاده از گزارش‌های العربی الجدید و رادیو فردا؛ س.نSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :