0

رابرت مالی: دولت رئیسی قصد ندارد به برجام بازگردد

بازدید 9


رابرت مالی: دولت رئیسی قصد ندارد به برجام بازگردد

رابرت مالی: ما باید با همه گزینه‌ها برای رسیدگی به برنامه هسته‌ ای رژیم ایران روبه‌رو شویم

وزیران خارجه اسرائیل و آمریکا در یک نشست خبری مشترک با وزیر خارجه امارات متحده عربی که در واشینگتن برگزار شد، به رژیم ایران در مورد عدم بازگشت به مذاکرات هسته‌ای هشدار دادند.

آنتونی بلینکن، با بیان این‌که فرصت رژیم ایران برای بازگشت به مذاکرات رو به پایان است، تصریح کرد: «اگر ایران تغییر رویه ندهد، ما آماده بررسی سایر گزینه‌ها هستیم».

او به این‌که چه گزینه‌هایی مد نظر آمریکا و متحدانش است، اشاره نکرد اما یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در تکمیل سخنان همتای آمریکایی خود گفت: «فکر می‌کنم همه متوجه هستند – چه در اسرائیل و امارات و چه در تهران – که منظور ما دقیقا چیست».

لاپید در بخش دیگری از این نشست گفت که او و آنتونی بلینکن به‌عنوان فرزندان بازماندگان هالوکاست، به‌خوبی «می‌دانند لحظاتی هست که ملت‌ها باید برای محافظت از دنیا در برابر شیطان به زور متوسل شوند».

او افزود، اگر بنا باشد رژیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، «ما باید وارد عمل شویم و نشان دهیم که دنیای متمدن اجازه نمی‌دهد چنین اتفاقی بیفتد».

از سوی دیگر دیپلمات‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا در آستانه سفر یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به تهران برای آن‌چه «نجات» توافق هسته‌ای برجام خوانده شده است، تاکید کردند که «ملاقاتی تعیین‌کننده» پیش رو است.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، قرار است روز پنج‌شنبه برای دیدار با اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای رژیم ایران به تهران سفر کند.

در همین حال رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفت است که جهان باید خود را برای مقابله با شرایط جدید آماده کند.

به گزارش اکسیوس، مالی، در جریان یک گفتگوی مجازی در «موسسه کارنِگی» ارزیابی بدبینانه‌ ای از وضعیت مذاکرات هسته‌ای ارائه داد و گفت: هر روزی که می‌گذرد، این حقیقت بر آمریکا آشکارتر می‌شود که دولت جدید ایران قصد ندارد به برجام بازگردد.

او در ادامه ضمن هشدار به رژیم ایران که نمی‌تواند آمریکا را وادار به امتیازدهی در برجام کند تاکید کرد: باید خود را برای زمانی آماده کنیم که محدودیتی روی برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد؛ و باید همه گزینه‌ها را برای مقابله با آن در نظر داشته باشیم. این کاری است الان در حال انجامش هستیم.

مالی در پایان سخنرانی‌ گفت که قصد دارد طی روزهای آینده برای رایزنی درباره تهدیدات ایران به عربستان، امارات متحده عربی و قطر سفر کند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :