0

روزنه rowzane | » آمریکا پاسخ درخواست‌های روسیه در مورد اوکراین را تحویل داد

تصویر پیدا نشد !
بازدید 35


آمریکا می گوید پاسخ رسمی خود به درخواست های روسیه در ارتباط با بحران جاری در مرزهای اوکراین را تحویل مسکو داده است.آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت که این پیشنهاد “یک مسیر جدی دیپلماتیک برای حرکت به جلوست، اگر روسیه بخواهد این مسیر را انتخاب کند.”

اما او هشدار داد که آمریکا “به همین اندازه” بر تقویت توان دفاعی اوکراین تمرکز دارد. بلینکن همچنین شهروندان آمریکایی در اوکراین را به “بررسی جدی” ترک این کشور ترغیب کرد.

روسیه اخیرا فهرستی از نگرانی های خود درباره گسترش پیمان نظامی ناتو و مسائل مرتبط امنیتی را منتشر کرده بود.یکی از این ها درخواستی برای رد دایمی عضویت اوکراین و سایر کشورها در ناتو بود.

روسیه در هفته های اخیر مشغول صف آرایی شمار بزرگی از نیروهای خود در مرزهای اوکراین بوده است؛ اقدامی که کشورهای غربی مقدمه چینی برای حمله احتمالی قلمداد می کنند. روسیه این موضوع را رد می کند.

بلینکن گفت که واکنش آمریکا “اصول اساسی” رویکرد این کشور از جمله مساله حاکمیت ملی اوکراین و حق این کشور برای محلق شدن به ائتلاف های امنیتی مثل ناتو را روشن می کند.

او گفت: “نباید در مورد جدی بودن پیشنهاد ما در زمینه دیپلماسی شک و تردیدی وجود داشته باشد، و ما به همین اندازه بر تقویت توان دفاعی اوکراین و آمادگی برای یک واکنش سریع و هماهنگ به تعرضات بیشتر روسیه تمرکز داریم.”

او افزود: “تصمیم با روسیه است که چطور می خواهد پاسخ دهد. ما برای هر دو حالت آماده ایم.”

وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور سه کشتی “کمک” نظامی را این هفته به اوکراین ارسال کرده که شامل موشک های جاولین، سلاح های زره شکن، به علاوه صدها تن مهمات و تجهیزات می شود.

گفت و گوهای محرمانه

بلینکن همچنین هرگونه شکاف یا اختلاف دیدگاه میان آمریکا و متحدان اروپایی را رد کرد. به گفته او ناتو پیشنهادهای خود را آماده کرده است که “به طور کامل پیشنهاد ما را تقویت می کند و برعکس.”

اما پاسخی که آمریکا تنظیم کرده علنی نخواهد شد.وزیر خارجه آمریکا گفت: “دیپلماسی در صورتی از بیشترین شانس موفقیت برخوردار است که فضایی محرمانه برای گفت و گوها فراهم شود.”

ژنرال ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، هم گفت که این سازمان هم پاسخ خود را تحویل مسکو داده است و افزود درحالی که آماده گوش سپردن به نگرانی های روسیه است، همه کشورها حق انتخاب آرایش امنیتی مطلوب خود را دارند.

پیشتر در روز چهارشنبه سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره تقویت حضور ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه گفته بود که آقای استولتنبرگ “دیگر با واقعیت تماسی ندارد”.

او که در پارلمان روسیه با رسانه ها صحبت می کرد گفت: “می دانید، من خیلی وقت است که در مورد بیانیه های او نظری نمی دهم.”

در تحولی دیگر دیپلمات های روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان بر تعهد به یک توافق آتش بس موجود در اوکراین تاکید کردند. براساس آن توافق شورشیان مورد حمایت روسیه کنترل ناحیه دونباس در شرق اوکراین را حفظ کرده اند.

براساس بیانیه ای که دفتر ریاست جمهوری فرانسه منتشر کرد هر چهار کشور به حمایت از آتش بس “صرف نظر از اختلاف بر سر سایر مسائل” مرتبط با موافقتنامه ۲۰۱۵ مینسک ادامه می دهند.

دمیتری کوزاک از مقام های کرملین گفت گفت و گوهای هشت ساعته در پاریس “آسان نبود” و گفت که این گروه دو هفته دیگر در برلین دیدار خواهد کرد.بی بی سیSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :