0

روزنه rowzane | » « چند خبر و موضوعات اجتماعی در خوزستان »

تصویر پیدا نشد !
بازدید 20


بحران آب همچنان ادامه دارد
موضوع آب در خوزستان دست کم در دو دهه اخیر از وضع مطلوب و شرایط پایدار برخوردار نبوده است. این وضعیت حتی در سالهایی که سدهای استان از ذخایر آبی مناسبی بهره مند بوده اند نیز به همین منوال بوده است. بحران آب در روستاها و مناطق مرزی بسیار تکان دهنده و اسفبارتر از وضعیت شهرهاست. علاوه بر این که مناطق روستایی حاشیه مرز ایران و عراق از آب سالم و بهداشتی برای آشامیدن محرومند، اکنون به جرات می توان گفت که در اثر سیاستهای مخرب جمهوری اسلامی همه اراضی کشاورزی و مراتع این مناطق به طور کامل از بین رفته و جلگه سرسبز خوزستان تبدیل به برهوتی خشک و بی آب شده است.

عدم دسترسی به آب سالم و کافی در عین حال فجایع و آسیبهای جدی ای را بدنبال داشته است. از جمله سبب بروز انواع بیماریهای انگلی مانند وبا و هپاتیت در روستاها شده است. در نتیجه نبود آب شرب، خشکسالی، قطعی برق و مشکلات اقتصادی، باعث مهاجرت روستاییان به شهرهای همجوار شده است. از جمله تعداد زیادی از اهالی روستای ابوغریب در ۴۵ کیلومتری چذابه در مرز عراق، به دلیل نبود آب آشامیدنی و آب برای مصارف کشاورزی و دام های شان مجبور به ترک روستا شده اند. این مردم با کوچ خود تبدیل به خیل آوارگان و حاشیه نشین های شهرهای بزرگ میشوند و فقر و نا بسامانی زیادی به آنها تحمیل میشود.

مردم روستای مراغیه نیز با همین مشکل روبرو بوده و آب شرب خود را از یک کانال کوچک تامین می‌کنند و این دو روستا فاقد زیرساخت روستایی و بهداشتی هستند. بعلاوه روستای زهیریه (با ۱۲۰ خانوار جمعیت) و دیگر روستاهایی که آب آشامیدنی خود را از رودخانه نیسان می گیرند، به‌دلیل ورود فاضلاب و زهکش‌ها به این رود، با بیماری های پوستی و انگلی دست و پنجه نرم می کنند.
بنا بر خبرها تاسیسات آبرسانی، ۳۸ روستای منطقه غرب کرخه نیز با ۲۰ هزار نفر جمعیت، با کاهش حجم آب این رودخانه مدت هاست که از مدار خارج و آب روستاها قطع شده است.

موارد بالا تنها نمونه های کوچکی از بحران وسیع و اسفباری است که اساسا آنرا جمهوری اسلامی به سر مردم آورده است. آخرین برآوردها نشان می دهد که قریب به هشتصد روستا در خوزستان با بحران جدی آب روبرو هستند با این همه در سال های گذشته اولویت وزارت نیرو انتقال آب برای مصارف صنعتی به مناطق کویری بوده است و هیچ گونه برنامه اساسی برای رفع بحران آب در خوزستان وجود ندارد.

رئیس سابق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان چندی پیش گفته بود امسال ۱۲۴۷ میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکلات آب و راه روستایی برای مناطق محروم خوزستان در نظر گرفته و پرداخت شده است. روشن است که این پول نیز به حفره های عمیق اختلاسهای حکومتیان سرازیر شده است زیرا همچنان مشکلات قطعی آب در بسیاری از روستاها ادامه دارد.
راه حل حکومتیها برای مشکلات کم آبی هم جالب توجه است. عبدالنبی موسوی فرد نماینده خامنه ای در خوزستان هفته گذشته در نماز جمعه اهواز گفته است از هفته جاری در تمام نمازهای جمعه باید دعای طلب باران بخوانیم و عاجزانه از خداوند طلب باران رحمت الهی کنیم چون آب پشت سدهای استان غیر قابل بهره برداری است!

اعتراضات مردم در برابر خلف وعده ها

 • شماری از شهروندان سوسنگرد، ۲۲ و ۲۳ مهرماه در میدان اصلی این شهر دست به اعتراض زدند. معترضان خواستار،استعفاى فرماندار و شهردار این شهر و همچنین انحلال شوراى شهر به دلیل عمل نکردن به وعده های خود، عدم اهتمام به امور شهر و سرقت ثروت هاى مردم شدند.
 • روز جمعه ۲۳ مهر، در اعتراض به خلف وعده ها فراخوانی برای تجمع اعتراضی در میدان شهر داده شده بود. در مقابل اعتراض مردم نیروی امنیتی زیادی درشهر مستقر و فضا کاملا امنیتی شد و شماری از معرضین از روز قبل ۲۲ مهر بازداشت شدند. جعفر سیاحی، عباس حیدری و توفیق سیاحی از جمله بازداشت شدگانی هستند که به دلیل شرکت در این تجمع اعتراضى و شعار دادن علیه مقامات حکومتی همراه شمار دیگری از معترضان که هویت آنها هنوز اعلام نشده است، توسط نیروهاى امنیتى روز جمعه ۲۳ مهرماه بازداشت شده اند.

قیمت های باورنکردنی میوه در اهواز
مسئله گرانی اقلام و کالا‌ها در بسیاری از نقاط کشور با توجه به تورم موجود به بحرانی جدی برای همگان تبدیل شده است، اما در خوزستان دزدی های پشت پرده وضعیت را پیچیده تر کرده و از همین رو با قیمت های بالاتری روبروییم. نهاد‌های دولتی و نظارتی نیروهای پشت پرده این چپاولگری ها است.
مدتی پیش رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار اهواز گفته بود که قیمت میوه در اهواز گرانترین میوه کشور است که تنها قشر مرفه جامعه قادر به خریداری هستند. او اخیرا با تاکید دوباره بر صحبت‌های قبلی افزود: در تمام کشور قیمت میوه یکسان است، اما کیفیت آن در اهواز پایین‌تراست و بار درجه ۲ را به بهای میوه درجه یک به شهروندان اهوازی می‌فروشند.
به اذعان رئیس هیئت مدیره میدان میوه و تره بار اهواز، ۴ هزار تُن میوه در شبانه روز وارد میدان تره بار اهواز می شود که گردش مالی بسیار عظیمی دارد و حاصل آن ایجاد فساد است.
روزنامه های محلی می گویند نفوذ رانت و مافیا سبب شده که اکنون مشخص شود پای چندین مسئول از جمله تعدادی از اعضا شورای شهر و نماینده مجلس در حمایت از دلالان در میان است .
معیشت بیش از یک میلیون شهروند ساکن در کلانشهر اهواز در زمینه خرید میوه گروگان چندین شخص است که با تشکیل یک گروه توانسته اند تا حد زیادی برای منافع خود اعمال فشار کرده و سود‌های هنگفتی را از قبل دزدی از مردم به جیب خود سرریز نمایند.
مشاهدات نشان میدهد میوه های درجه دو و سه در میدان به قیمت چند برابری و به نرخ میوه درجه یک فروخته می شود. این در حالی است که بعضی از کشاورزان خوزستان جهت فروش جنس خود با مشکل رو به رو هستند و بعضی از دلالان میوه های وارداتی را اولویت فروش در میدان قرار داده اند که موجب خسارت به کشاورزان منطقه شده است .

محکومیت یک خبرنگار زن
حکم دادگاه تجدید نظر مهرنوش طافیان، خبرنگار محلی خوزستان به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب صادر شد. پیش از این شعبه ۱۳ دادسرای عمومی انقلاب اهواز، ‏این خبرنگار محلی را در رای اولیه دادگاه به یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام و سه ماه و یک روز حبس به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی محکوم کرده بود.
این خبرنگار معترض پیش از این درباره مسائلی چون وضعیت روستاهای خوزستان، مشکلات حاشیه‌نشینان، کارگران و زنان در خوزستان اطلاع رسانی کرده بود. مهرنوش طافیان آبان ۹۹ پس از حضور در بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز به دلیل عدم تامین وثیقه بازداشت و به زندان سپیدار اهواز منتقل شده بود. گفتنی است که منزل طافیان حدود یک ماه پیش از بازداشت، توسط ماموران اطلاعات سپاه مورد بازرسی قرار گرفت و تلفن همراه و برخی از وسایل شخصی وی ضبط شده بود. وی مدتی بعد به سازمان اطلاعات سپاه در اهواز احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته بود. طافیان در صفحه توییتری خود از فرزانه زیلابی، وکیل مستقل و متعهد خوزستانی بابت پیگیری هایش در این پرونده تشکر کرده است.
با گسترش اعتراضات، بازداشت و سرکوب روزنامه‌نگاران مستقلی که وابستگی به نهادهای حکومتی ندارند طی ماه‌های اخیر افزایش یافته و خبرنگاران به دلایلی چون اطلاع‌رسانی که جزو وظایف انسانی و حرفه‌ای آنهاست با محکومیت مواجه شده‌اند.

اخباری از اعتراضات کارگری
یک عرصه پر تلاطم مبارزه در سطح جامعه اعتراضات کارگری است و خوزستان یک کانون داغ این اعتراضات است. چند خبر از اعتراضات این هفته در شهرهای خوزستان عبارتند از:

 • با گذشت یک ماه از اعتراض کارگران شهرداری خرمشهر بخاطر تعویق پرداخت ۵ ماه دستمزد خود، زیر فشار این اعتراضات فرهاد دربندی سرپرست شهرداری اطلاع داد که مقرر شده است که مدیریت تا یک هفته دیگر دو ماه از دستمزد معوقه کارگران را پرداخت کند.

-بازنشستگان صنعت فولاد و معدن در اعتراض به معضلات معیشتی و برای پیگیری مطالباتشان و از جمله اجرای همسانسازی سال ۹۹ (به میزان ۲۵ درصد نسبت به سایر صندوقهای بازنشستگی) برای ساعت هشت صبح روز سوم آذر ماه به تجمع سراسری در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد فراخوان به تجمع اعتراضی داده اند. گفتنی است که بازنشستگان فولاد در شهرهای اهواز و اصفهان تحت عنوان یکشنبه های اعتراضی هر هفته تجمع برگزار میکنند. افزایش حقوقها به بالای خط فقر ۱۲ میلیون، درمان و تحصیل رایگان و حق مسکن و پایان دادن به اختلاس ها و دزدی ها و بازگشت پولهای به سرقت رفته به صندوق فولاد، از جمله مطالباتی است که این کارگران بارها در تجمعاتشان بر روی آنها تاکید کرده اند و به همراه دیگر بخشهای بازنشستگان برای انها مبارزه و اعتراض کرده اند.

 • روز ۲۵ مهر کارکنان شرکت آب و فاضلاب اهواز با تجمع مقابل شرکت آب و فاضلاب استان اعتراض خود را نسبت به عدم دریافت ۴ ماه دستمزد خود اعلام کرده و خواستار لغو ادغام شرکت آبفا اهواز با خوزستان شدند. این کارگران در اعتراضاتشان علاوه بر اشاره به مشکلات معیشتی بر مشکل خدمت رسانی به مردم تاکید کرده و میگویند اگر این وضعیت ادامه یابد با اولین بارندگی اهواز را فاضلاب خواهد گرفت.
 • کارگران نیشکر هفت تپه در ادامه پیگیری خواستهایشان بر بازگشت به کار کارگران فصلی و غیر نیشکری بر سر کار تاکید دارند. از همین رو در روز ۲۷ مهر کارگران فصلی و غیرنیشکری با بدست گرفتن بنری که در آن بر خواست تعیین تکلیف شغلی و دائمی شدن قراردادهایشان تاکید شده بود در محوطه شرکت راهپیمایی کردند و با سر دادن شعار دیگر همکاران خود را به حمایت از خواستها و مبارزاتشان فراخواندند.
  روز ۲۴ مهر محمد خنیفر و ایمان اخضری به کار بازگشتند و کارگران نیشکر هفت تپه این اتفاق را نتیجه مبارزات متحدانه خود دانسته و اعلام کرده اند که با همین قدرت اسماعیل بخشی و بیژن سالاری را هم سرکار بازخواهند گرداند. کارگران نیشکر هفت تپه میگویند که برخلاف اظهارات ناصری مدیر طرح توسعه نیشکر و ادعاهای مقامات حکومتی، بخش مهمی از مشکلات کارگران هفت تپه سر جای خود باقی است و یکی از مهم ترین آنها بازگشت به کار کارگران اخراجی و نیز تبدیل وضعیت کارگران فصلی شرکت است. این کارگران همچنین سه ماه مزد طلب دارند. شفافیت یافتن وضع مالکیت شرکت در صدر مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه قرار دارد و در عین بازگشت به کار کارگران فصلی و بازگشت به کار دو کارگر اخراجی مطالبه گر دیگر اسماعیل بخشی و سالاری از جمله مطالبات فوری آنهاست و اعلام کرده اند که تا وقتی وضعیت شغلی کارگران فصلی روشن نشود و به دیگر مطالباتشان پاسخ داده نشود به اعتراض ادامه خواهند داد.
  کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان
  ۳۰مهر ۱۴۰۰Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :