0

زمان برای رسیدن به توافق برای احیای برجام رو به اتمام است

بازدید 24همزمان با دور تازه مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، جان کربی، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه تصریح کرد که گفت‌وگوها برای احیای این توافق کامل شده و فرصت کمی جهت دستیابی به یک توافق باقی‌مانده است.

جان کربی در کنفرانس خبری خود اظهار داشت، ما تا ابد منتظر نخواهیم بود تا ایران توافق را بپذیرد. توافقی روی میز وجود دارد. آنها می‌بایست آن را بپذیرند.

این مقام کاخ سفید تاکید کرد: به نظر می‌رسد زمان از نظر دستیابی به یک توافق بسیار کوتاه است.

در حالی نخستین روز از مذاکرات احیای برجام در وین پس از پنج ماه وقفه به پایان رسید که پیشتر طرفهای حاضر در این گفت‌وگوها از پایین‌ بودن انتظارات‌شان سخن گفته اند و بر ضرورت امتیاز دهی در این تاکید کرده‌اند.

استفانی لیختن اشتاین، خبرنگار دیپلماتیک در وین به نقل از یک دیپلمات ارشد اروپایی نوشته است که مذاکرات روز پنجشنبه بر نهایی کردن متن تازه پیشنهادی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام متمرکز بوده است.

این دیپلمات ارشد اروپایی تصریح کرده است، مذاکرات حول چهار تا پنج موضوع فنی انجام می شود.

این دیپلمات در ادامه گفته است،« موضوع اخذ تضمین حل شده است و ایران دیگر خواهان تضمین سیاسی نیست. ما به این نگرانی [ضمانت‌ها] در متن به شیوه‌ای کاملاً اساسی رسیدگی می‌کنیم. ایران از آنچه در متن ضمانت‌ها گنجانده شده خرسند است».

او همچنین اضافه کرده است که مساله بازرسی های پادمانی آژآنس بین المللی انرژی اتمی در خصوص ایران حل نشده است واین مساله در چارچوب احیای توافق برجام مورد بررسی قرار نگرفته است.

در همین زمینه، میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام در واکنش به اظهارات این دیپلمات اروپایی گفته است، متنی در مذاکرات روز پنجشنبه درباره آن بحث گفت‌وگو شده است، محصول کار جمعی همه هئیت‌های حاضر در وین است.

درهمین حال، یک مقام بلندپایه ایران که نامش ذکر نشده است عصر پنج‌شنبه به رویترز گفت که «ایران انعطاف کافی از خود نشان داده است. اکنون بایدن باید تصمیم بگیرد. ما پیشنهادهای خود را داریم که در مذاکرات وین مورد بحث قرار خواهند گرفت، مانند لغو تدریجی تحریم‌ها علیه سپاه».

یک مقام دیگر ایرانی که نام او نیز ذکر نشده به این خبرگزاری گفته است: «اگر می‌خواهند این پیمان را احیا کنند، واشینگتن باید منافع اقتصادی ایران را تضمین کند و این کار نباید تا پایان دوره ریاست‌جمهوری بایدن به‌درازا بکشد».

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، توییتر و رادیو فرداSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :