0

سعدا خدیرزاده، چند ساعت پس از زایمان به زندان ارومیه بازگردانده شد

بازدید 32


 

بر اساس گزارش سایت حقوق بشری «هه‌نگاو»، سعدا خدیرزاده زندانی سیاسی کرد، روز دوشنبه، ۳۰ خرداد، پس از هشت ماه حبس در زندان مرکزی ارومیه، تنها چند ساعت قبل از زایمان به بیمارستان منتقل شد و عصر همان روز و بدون تکمیل دوره درمان به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد.

خانم خدیرزاده، ۳۲ ساله، روز ۲۲ مهر ۱۴۰۰ «بدون ارائه برگه قضایی» توسط نیروهای اداره اطلاعات پیرانشهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شد. هنوز اطلاعی از اتهامات خانم خدیرزاده در دست نیست.

او پیشتر با انتشار یک فایل صوتی از زندان گفته بود که او را به اتهام‌های «واهی به عنوان گروگان در زندان نگه داشته‌اند» و در نخستین روزهای بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات، ماموران امنیتی به او «پیشنهادهای غیراخلاقی» داده‌اند.

مسئولان زندان ارومیه با وجود بارداری و گواهی پزشک مبنی‌ بر شرایط نامساعد جسمی این زندانی، با درخواست آزادی موقت او حتی با قرار وثیقه مخالفت کرده‌‌اند.

خانم خدیرزاده با وجود شرایط سخت جسمانی در ماه‌های پایانی بارداری در اعتراض به بلاتکلیفی خود در زندان اعتصاب غذا کرده بود.

در پی این اقدام، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار درباره وضعیت خانم خدیرزاده اعلام کرده بود که مقامات ایران در اقدامی بی‌رحمانه جان و سلامت این زندانی را به بازی گرفته‌اند.

به گزارش هه‌نگاو، خانم خدیرزاده در چند ساعت بستری در بیمارستان برای انجام سزارین از حق ملاقات با خانواده خود محروم بوده و تنها یک بار تلفنی با خانواده‌ خود صحبت کرده است.

یک منبع آگاه گفته است که ماموران زندان، دست و پای این زندانی کُرد را در زمان بستری در بیمارستان به تخت بسته بودند و پس از اعتراض مکرر کادر بیمارستان مجبور به باز کردن دستبند و پابند او شده‌اند.

بازگرداندن فوری خانم خدیرزاده به زندان چند ساعت پس از سزارین در حالی صورت گرفته است که مقامات قضایی پیشتر با تکمیل مراحل درمان و تثبیت وضعیت سلامت نوزاد در بیمارستان موافقت خود را اعلام کرده بودند، اما نهادهای امنیتی این زندانی کُرد را بدون اطلاع خانواده و وکیل او به زندان بازگردانده‌اند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :