0

سقوط صادرات ایران به اوکراین و روسیه طی دو ماه گذشته

بازدید 11سخنگوی گمرک ایران از سقوط صادرات کشور به اوکراین و روسیه از زمان تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین خبر داده است.

در حالی که مقامات ایران طی سه ماه گذشته نسبت به افزایش صادرات به روسیه و تبدیل ایران به کریدوری برای صادرات کالاهای دیگر کشورها به روسیه به خاطر تحریم‌های غرب و تنش در دریای سیاه اظهار امیدواری کرده بودند، سخنگوی گمرک می‌گوید طی دو ماه گذشته (اسفند پارسال و فروردین امسال) صادرات ایران به روسیه ۳۶ درصد و صادرات ایران به اوکراین ۷۶ درصد کاهش یافته است.

روح‌الله لطیفی سخنگوی گمرک روز شنبه ۲۴ اردیبهشت به ایسنا گفت که ایران طی دو ماه گذشته ۶۱.۵ میلیون دلار صادرات به روسیه داشته که نسبت به دور مشابه پارسال افتی ۳۶ درصدی داشته است.

واردات ایران از روسیه نیز در همین دوره ۳۲۱ میلیون دلار بوده که رشدی ۲۹ درصدی نشان می‌دهد. بدین ترتیب تراز تجاری دو کشور به شدت به زیان ایران شده و صادرات روسیه به ایران بیش از پنج برابر وارداتش از ایران شده است.

همچنین صادرات ایران به اوکراین در دو ماه گذشته نزدیک ۳ میلیون دلار بوده که افتی ۷۶ درصدی نشان می‌دهد. واردات ایران از این کشور نیز با افتی ۹۸ درصدی به ۳.۴ میلیون دلار سقوط کرده است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و رادیو فردا؛ د.خ/س.نSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :