آمادگی آمریکا برای کاهش تحریم‌های ایران

0روزنامه وال استریت جورنال چهارشنبه اول اردیبهشت به نقل از منابع مطلع نوشت که دولت جو بایدن برای حل اختلافات با ایران بر سر توافق هسته‌ای موسوم به برجام آماده است در مقابل اقدامات تهران، تحریم‌ها علیه بانک مرکزی ایران و چند بخش اقتصادی مهم دیگر را رفع کند.

دو منبع مطلع که نام آنها فاش نشده روزنامه به وال استریت جورنال گفته‌اند، آمریکا آماده است که تحریم‌های تروریسم علیه بانک مرکزی ایران، شرکت ملی نفت، خطوط کشتیرانی و چند بخش اقتصادی مهم از جمله فولاد و آلومینیوم این کشور وضع کرده است را لغو کند.

یک مقام ارشد اروپایی نیز گفته است، واشینگتن از آمادگی خود برای رفع احتمالی تحریم‌ها در بخش‌هایی از جمله خودروسازی، حمل و نقل و بیمه خبر داده است.

در همین زمینه، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در واشینگتن درپاسخ به پرسشی در خصوص گزارش وال استریت جورنال گفت، نشانه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات وین «وجود داشت، اما من نمی‌خواهم درباره آنها بزر‌گ‌نمایی بکنم.»

وی اضافه کرد، همانطور که گفتم ما راهی طولانی در پیش داریم.

به گفته ند پرایس آمریکا آماده برداشتن گام‌های ضروری برای بازگشت به برجام است که شامل برداشتن تحریم‌های ناسازگار با این توافق است.

پرایس درباره مذاکرات احیای برجام تصریح کرد: ماهیت دقیق تحریم‌ها و ماهیت دقیق گام‌ها ، دقیقاً همان موضوعاتی هستند که در کارگروه دوم در حال بحث است و نمی‌خواهیم به طور علنی درباره آن چیزی بگوییم.

دومین دور مذاکرات هسته‌ای کمیسیون مشترک برجام برای احیای این توافق روز سه‌شنبه پایان یافت و قرار است دور جدید مذاکرات هفته آینده برگزار شود، اما تاریخ دقیق آن اعلام نشده است.

پیشرفت در این مذاکرات را مقامات اتحادیه اروپا نیز تأیید کرده‌اند اما در عین حال اذعان دارند که مسیر ساده‌ای در پیش نیست.

سالیوان: اجرای تعهدات در برابر اجرای تعهدات

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم چهارشنبه با اشاره به مذاکرات درباره احیای توافق هسته ای موسوم به برجام گفته است، در این مذاکرات پیشرفت هایی حاصل شد، اما همچنان راهی طولانی باید پیموده شود.

جیک سالیوان در گفت وگو با کریستین امانپور، از شبکه سی ان ان، در خصوص مذاکرات احیای برجام در وین پایتخت اتریش اظهار داشت، این مذاکرات به صورت غیر مستقیم برگزار می‌شود یعنی آمریکا و ایران بر سر یک میز مذاکره نمی‌کنند. قدرتهای جهانی، شرکای ما، با ایرانی‌ها مذاکره می‌کنند که چه محدودیت‌های هسته‌ای باید بپذیرند و در مقابل چه تحریم‌هایی رفع خواهد شد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید اضافه کرد، ما پیشرفت‌هایی به دست آوردیم، اما همچنان مسیر طولانی در پیش است که می بایست پیموده شود، اما در نهایت آمریکا متعهد است که به توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) بر اساس اجرای تعهدات در برابر اجرای تعهدات بازگردد. این حرفی است که از زمان روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا مطرح کرده‌ایم.

جیک سالیوان در خصوص مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: دو مساله اینجا وجود دارد. یکی مواد و محتوای مذاکرات و دیگری ترتیب زمانی اقدامات است. در خصوص مواد و محتوای مذاکرات موضوع این است که کدام تحریم‌ها باید رفع شود و ایران باید چه محدودیت‌هایی هسته‌ای را اجرا کند با توجه به عدول از تعهداتش.

وی اضافه کرد هم اکنون ما بر محتوا و مواد مذاکرات متمرکز هستیم و به موضوع ترتیب زمانی اقدامات هنوز نرسیده‌ایم.

جیک سالیوان با اشاره به این که تمایل ندارد از طریق تلویزیون مذاکره کند، گفت: آمریکا هیچ حرکتی در خصوص این مسائل نمی‌کند، مگر این که برایش روشن باشد و اطمینان داشته باشد که ایران آماده است برنامه هسته‌ای خود را به جعبه (محدودیت‌های) تعیین شده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بازگرداند.

در همین زمینه، منابع نزدیک به مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اروپایی اخیراً به نشریه فارین پالیسی گفته بودند، انتظار می‌رود رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران به تهران یک بسته پیشنهادی ارائه کند که بر مبنای آن تهران در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود بازگردد.

با این حال، ند پرایس روز چهارشنبه تاکید کرد که آمریکا همچنان از «ابزار کلیدی» تحریم‌ها برای پاسخگو کردن ایران در مسائلی مانند نقض حقوق بشر ، برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت از تروریسم استفاده خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، ما در مورد رفتار ایران اختلاف نظر و نگرانی عمیقی داریم و تهران نباید هیچ توهمی داشته باشد که ما تلاش خواهیم کرد که ایران را به دلیل نقض حقوق بشر، برنامه موشک های بالستیک ، حمایت از تروریسم ، برای حمایت از گروه‌های نیابتی پاسخگو کنیم.

با استفاده از وال استریت جورنال، وب سایت وزارت خارجه آمریکا و توییترمنبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

US begins first clinical trials testing cannabis products as migraine treatmentNetanyahu’s party loses last-minute bid to stop rivals forming new Israeli governmentBeijing says US ‘deliberately disrupting’ peace after American warship sails through Taiwan StraitGreensill: Emails reveal Cameron's lobbying of Bank of England‘Political’ BLM & LGBTQ flags should be banned from US embassies, Republican-proposed Stars and Stripes Act saysRussia’s Siberia attracts $7 BILLION in investment at St. Petersburg Economic ForumNord Stream 2: Biden waives US sanctions on Russian pipelineKim Jong-un admits North Korea facing a 'tense' food shortageVenus: Nasa announces two new missionsRussia & China agree to expand joint nuclear energy projectBiodiversity: Throwing money at schemes ineffective - charityAMC stock soars over 20% as Reddit-fueled rally extends to another weekBiden announces US plan to donate 25 million doses of coronavirus vaccine with the rest of the worldChina’s vast foreign reserves grow to $3.22 TRILLIONBabes in the Wood: Killer's ex-girlfriend guilty of perjuryAfter the Super League fiasco: five reforms that could save the game | David ConnWATCH ‘fire bomb’ go off in NYC as violence erupts between Israel & Palestine supporters after Gaza ceasefireCovid: Curbs on foreign holidays should continue beyond May, say MPsKatie Boulter seals BJK Cup win for Britain over Mexico after Watson defeatGalápagos tortoise found alive is from species thought extinct