ادامه اعتراضات در خوزستان؛ آمریکا گزارش‌ها درباره شلیک به معترضان را زیر نظر داریم

0اعتراضات به بی‌آبی در تعدادی از شهرهای خوزستان در چهارشنبه ۳۰ تیرماه برای هفتمین شب پیاپی ادامه یافت.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفته است، ایالات متحده گزارش‌ها درباره شلیک به معترضان در خوزستان را زیر نظر دارد.

براساس ویدئوهای و خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تظاهراتی در شهرهای اهواز، شادگان، سوسنگرد، مسجد سلیمان، الهایی، بهبهان و دزفول برگزار شده است.

این اعتراضات در حالی در شهرهای خوزستان برگزار شد که دادستانی این استان عصر چهارشنبه هشدار داد که با «ایجاد هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی و اخلال» در نظم عمومی قاطعانه مقابله می‌کند.

همزمان با تداوم اعتراضات در شماری از شهرهای خوزستان و خارج از این استان، گزارش‌هایی از اختلال و قطع اینترنت در شهرهایی که محور اعتراضات اخیر هستند، منتشر شده است.

نت‌بلاکس که محدودیت‌های اینترنتی را در سراسر جهان رصد می‌کند، چهارشنبه، تداوم اختلال قابل توجه اینترنت موبایل در استان خوزستان ایران را تایید کرد.

در تصاویری که گفته می‌شود مربوط به اهواز است صدها نفر از شهروندان این شهر در یکی از خیابان‌های این شهر دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.

در تصاویر دیگر منتشر شده از این شهر، معترضان با آتش زدن لاستیک برخی از خیابان ها را مسدود کرده‌اند.

تعداد از شهروندان اهوازی گفته اند که بامداد روز پنجشنبه برق از بخش هایی از شهر اهواز قطع شده است.

در شهر شادگان نیز معترضان در خیابان‌های این شهر شعار «هیهات من الذله» سردادند.

همچنین در ویدئوهای منتشر شده از شهر شاوور در جنوب شرقی شوش دانیال صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

در همین حال٬ ویدیوهایی از آتش زدن مغازه‌ها در شهر سوسنگرد منتشر شده است. یک شهروند سوسنگردی در ویدئویی می گوید نیروهای حکومت اقدام به آتش زدن مغازه‌ها و مایملک مردم می‌کنند.

در ویدئوها تصاویر منتشر از مسجد سلیمان نیز شهروندان شعار «بختیاری با غیرت، اتحاد، اتحاد» سر دادند.

قطعی مداوم آب و برق در ایران همزمان با گرم‌شدن هوا، موجب اعتراض‌های پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران شد اما در استان خوزستان از هفته گذشته اعتراضات گسترش یافت و همچنان ادامه دارد.

معترضان در شهرهای گوناگون علاوه‌بر اعتراض به بی‌آبی، علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و علیه نظام جمهوری اسلامی نیز شعار می‌دهند. در مقابل و بر اساس ویدئوهای منتشرشده از شهرهای گوناگون، نیروهای امنیتی و انتظامی «با خشونت و شلیک گلوله» با معترضان برخورد می‌کنند. خبرگزاری صدا و سیما روز چهارشنبه کشته شدن یک معترض را در ایذه تأیید کرد.

از زمان آغاز اعتراضات گسترده در خوزستان از هفته گذشته تاکنون، گزارش‌های غیررسمی از کشته شدن «دست‌کم پنج نفر» در این اعتراضات منتشر شده است، اما مقام‌های رسمی فقط خبرکشته‌ شدن دو جوان معترض در این اعتراض‌ها را تأیید کرده و در عین حال آن را به «اغتشاشگران» نسبت داده‌اند.

آمریکا: اعتراضات خوزستان را زیر نظر داریم

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفته است، ایالات متحده گزارش‌ها درباره شلیک به معترضان در خوزستان را زیر نظر دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار داشت، ما از حق ایرانی‌ها برای تجمع مسالمت‌آمیز و ابراز نظراتشان حمایت می‌کنیم. ایرانی‌ها باید همانند دیگران از این حق بدون هراس از خشونت یا بازداشت خودسرانه توسط نیروهای امنیتی، استفاده کنند.

ند پرایس تصریح کرد، ما گزارش‌ها درباره اعتراضات در استان خوزستان ایران، از جمله گزارش‌ها درباره تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان ، را از نزدیک دنبال می‌کنیم.منبع اصلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.