0

شروع مذاکرات احیای برجام در وین از پنجشنبه

بازدید 26


 وزارت خارجه ایران اعلام کرد که «علی باقری کنی»، مذاکره‌کننده ارشد هیات ایرانی، روز چهارشنبه ۱۲ مرداد با هدف ازسرگیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام عازم پایتخت اتریش می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن اعلام این خبر گفت: «جمهوری اسلامی برای دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق تهران باشد، آماده است.»

«ناصر کنعانی» افزود در این دور از مذاکرات که به روال قبل با هماهنگی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود، در مورد ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف‌ها از جمله ایده‌های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارائه شد، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

هم‌زمان، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، خبر داد که رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، در هفته جاری به‌منظور از سرگیری گفت‌وگوها برای احیای برجام عازم وین خواهد شد.

همچنین انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، نیز اعلام کرد که برای گفت‌وگو درباره اجرای کامل برجام راهی وین پایتخت اتریش شده است.

آقای مورا با اعلام این خبر در توئیتر نوشت این مذاکرات بر مبنای متنی است که هماهنگ‌کننده اروپایی حدود دو هفته پیش ارائه داده بود.

از آخرین دور مذاکرات وین بیش از چهار ماه سپری می‌شود. دیداری که ماه گذشته به عنوان مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در دوحه، پایتخت قطر، با مشارکت مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا برگزار شد، حاصلی نداشت.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده اروپایی مذاکرات وین، هفته گذشته خبر داد که متن پیش‌نویس تازه‌ای را برای احیای برجام به ایران و آمریکا پیشنهاد کرده است و تاکید کرد اکنون زمان آن است که تصمیم نهایی در این‌باره گرفته شود.

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :