0

شکست خامنه ای در عراق؛ مقتدی صدر خواستار خلع سلاح حشد الشعبی شد

بازدید 8


هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح، گروه مورد حمایت رژیم اسلامی حاکم بر ایران در عراق که نتایج ضعیفی در انتخابات پارلمانی به دست آورده، می‌گوید نتایج رسمی انتخابات را “به هیچ قیمتی” نمی‌پذیرد. عامری در بیانیه‌ای کوتاه مدعی “دستکاری” در نتایج شد و هشدار داد که این ائتلاف “با تمام قوا” از آرای نامزدهای فتح و رای‌دهندگان دفاع خواهد کرد.

نتایج اولیه انتخابات عراق نشان می‌دهد که ائتلاف فتح، شاخه سیاسی حشد شعبی – نیروهای مسلح حامی رژیم اسلامی حاکم بر ایران در عراق – تنها ۱۵ کرسی به دست آورده که شکستی سخت برای این ائتلاف به حساب می‌آید. این گروه در انتخابات قبلی بیش از ۵۰ کرسی کسب کرده بود. کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرده که معترضان می‌توانند تا سه روز بعد از اعلام نتایج نهایی به این کمیسیون شکایت کنند.

بر اساس نتایج اعلام‌شده جریان صدر به رهبری مقتدی صدر بیش از ۷۰ کرسی کسب کرده و بعد از آن ائتلاف تقدم، متشکل از احزاب و گروه‌های سنی، ائتلاف شیعه دولت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر پیشین عراق و حزب دموکرات کردستان با بیش از ۳۰ کرسی در رده‌های بعدی قرار دارند.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف برنده در انتخابات، در سخنرانی دوشنبه شب گفت که تنها دولت باید کنترل سلاح را در دست داشته باشد و خواهان ممنوعیت استفاده از سلاح خارج از محدوده اختیار دولت شد. او گفت این ممنوعیت باید شامل کسانی هم بشود که خود را “محور مقاومت” (حشد الشعبی) می‌دانند.

گفته می‌شود، اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس و جانشین قاسم سلیمانی ساعاتی پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، راهی این کشور شده است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :