0

شکل‌گیری دوباره ریزگردها در خوزستان بیش از ۵۰۰ تن را راهی بیمارستان کرد

بازدید 34ارتش اسرائیل با رد گزارش سازمان ملل متحد در مورد کشته شدن شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار آمریکایی- فلسطینی شبکه الجزیره با گلوله نظامیان اسرائیلی، گفت که این تحقیق تنها زمانی می‌تواند کامل باشد که فلسطینیان گلوله بیرون آورده شده از سر این خبرنگار را به اسرائیل بدهند.

راوینا شامداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه در نشستی خبری در ژنو اعلام کرد که اطلاعات گردآوری شده این نهاد از ارتش اسرائیل و دادستانی فلسطین تأییدکننده این «واقعیت» است که گلوله‌هایی که شیرین ابوعاقله را کشت و علی السمودی، تهیه کننده شبکه الجزیره را زخمی کرد، از اسلحه سربازان اسرائیلی شلیک شد.

ساعاتی بعد ارتش اسرائیل گزارش سازمان ملل متحد را «مغرضانه» نامید و افزود که تحقیقات ارتش نشان داده که تیراندازی به سوی این خبرنگار «عمدی نبوده» و اصولاً کشته شدن او به‌دست سربازان اسرائیلی «تأیید نشده است».

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز روز جمعه گفت که «شرایط مرگ این روزنامه‌نگار را تنها می‌توان با بررسی بالستیک گلوله‌ای که به او اصابت کرده، تعیین کرد و نه با تحقیقات غیرواقعی که رسانه‌ها ارائه کرده‌اند».

آقای گانتز گفت که در هر حال، او و ارتش از سربازان حمایت می‌کنند.

شیرین ابوعاقله، گزارشگر ۵۱ ساله و باسابقه امور فلسطینیان که در ۱۵ سال گذشته برای شبکه الجزیره گزارش‌های میدانی ارائه می‌کرد، روز ۲۱ اردیبهشت امسال زمانی که از ورود نیروهای اسرائیلی به اردوگاه جنین گزارش ارائه می‌کرد و جلیقه ضد گلوله خبرنگاری به تن داشت، از ناحیه صورت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در دم کشته شد.

تا پیش از گزارش سازمان ملل متحد، شبکه‌های الجزیره و سی‌ان‌ان و روزنامه‌های واشینگتن‌پست و نیویورک تایمز و همچنین گروه مستقل «بلینگ‌کت» در تحقیقات جداگانه‌ گفته بودند که شواهد انگشت اتهام را در کشته شدن این خبرنگار متوجه اسرائیل می‌کند.

تحقیق شبکه الجزیره گفته بود که گلوله با کالیبر ۵.۵۶ میلیمتر از اسلحه ام۴ که در ارتش اسرائیل کاربرد دارد، شلیک شده است. تحقیق شبکه سی‌ان‌ان نیز مدعی بود که گلوله از فاصله ۱۷۰ تا ۲۰۰ متری شلیک شده و درختی که این خبرنگار زیر آن ایستاده بود، بارها مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. سی‌ان‌ان شلیک مکرر به سمت درخت را «عامدانه» توصیف کرده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی از انجام تحقیقات مشترک با اسرائیل در باره قتل شیرین ابوعاقله خودداری کرده است. مقامات فلسطینی گفته‌اند که اسرائیل سابقه ریاکاری دارد و نمی‌توانند با سپردن گلوله به ارتش اسرائیل، به آن اعتماد کنند.

هنوز مشخص نیست گزارش سازمان ملل متحد چه نتیجه عملی داشته باشد، اما به نوشته واشینگتن پست، این یافته‌ها به فشار بر کاخ سفید، در آستانه سفر بایدن به اسرائیل، افزوده است.

شماری از سناتورها روز سوم تیر در نامه به آقای بایدن با اشاره به آمریکایی بودن شیرین ابوعاقله، نوشتند که آمریکا نیز موظف است که تحقیق جامعی در این باره انجام دهد.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به نامه سناتورها گفت که کاخ سفید فعلاً برای رسیدن به سازشی در مورد مرگ شیرین ابوعاقله میان طرفین (اسرائیل و فلسطینیان) تلاش می‌کند. این سخنگو اما نگفت که آیا آقای بایدن در سفر دو هفته دیگر خود به اسرائیل این موضوع را مطرح خواهد کرد یا نه.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :