‘و عنکبوت آمد’ در آپارات

0


این هفته در آپارات فیلم ‘و عنکبوت آمد’ ساخته مازیار بهاری به نمایش در می‌آید.

در سال ۱۳۷۹ یک سلسه قتل در مشهد انجام شد که دست کم یک سال جو جامعه آن وقت ایران را تحت تاثیر قرار داد. یک سال بعد، بعد از قتل ۱۶ زن، سرانجام قاتل پیدا شد. روزنامه ها به عامل قتل ها لقب ‘قاتل عنکبوتی’ دادند. قاتل عنکبوتی کسی نبود جز سعید حنایی، یک بنای ساختمان که تصمیم گرفته بود فرمان خدا را در مملکت اسلامی پیاده کند و زنانی را که به نظرش مفسد فی الارض بودند، را از بین ببرد.

منبع تصویر، aparatspider

توضیح تصویر،

نمایی از فیلم ‘و عنکبوت آمد’

در فیلم ‘عنکبوت آمد’ کارگردان تصویری بی پرده از شرایط جامعه ایران ارائه می دهد. مازیار بهاری کارگردان، در این فیلم سعی کرده با گفتگو با خانواده سعید حنایی و نیز خانواده قربانیان و قاضی پرونده شرایط فردی و اجتماعی قاتل و نیز مقتولان این جنایات را نشان دهد و سوالات بزرگتری در ذهن بیننده ایجاد کند. ‘و عنکبوت آمد’ یک مستند گزارشی از یک اتفاق وحشتناک در جامعه ای به شدت خشونت زده است. در این فیلم کارگردان ضمن گفتگو با طرفین ماجرا، قاضی پرونده و مردم کوچه و بازار و نیز آوردن اسناد و مدارک و بخشی از جلسات دادگاه، سعی کرده ضمن رعایت بی طرفی، زوایای جدیدی از موضوع را به نمایش بگذارد و موضوع را فراتر از یک سری قتلهای زنجیره ای معرفی کند. سعید حنایی قاتل این قتلها که خودش محصول این جامعه خشونت زده بود، سرانجام اعدام شد، ولی البته تفکری که حاصل اش یک قاتل عنکبوتی بود، همچنان زنده است.

مازیار بهاری خبرنگار و فیلمساز مستند، متولد ۱۳۴۶ در تهران و دانش آموخته رشته ارتباطات از دانشگاه کنکوردیای مونترال است. وی از سال ۱۹۸۸ به کانادا مهاجرت کرد و از سال ۱۹۹۸ به عنوان گزارشگر مجله نیوزویک در کنار ساخت فیلمهای مستقل، به کار گزارش از ایران پرداخت. وی در این سالها برای شبکه های مختلف تلویزیونی همچون بی بی سی فیلم ساخت. در دوران انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در ایران، آقای بهاری در تهران به عنوان خبرنگار حضور داشت . او در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات، دستگیر و متهم به جاسوسی و نقش داشتن در این حوادث شد، اما پس از محاکمه به قید وثیقه آزاد شد. مازیار بهاری اخیرا کتابی نیز درباره دستگیری و دوران حبسش در ایران نوشته است. با این همه پیشینه اصلی آقای بهاری فیلم سازی است فیلمهای او در جشنواره های مختلفی در سراسر جهان به نمایش درآمده اند و برنده جوایز مختلفی شده اند. از او به غیر از ‘و عنکبوت آمد’ ، فیلمهای ‘فوتبال به سبک ایرانی’ و ‘مصدق،نفت و کودتا’ و ‘نقاشی کن’ در آپارات به نمایش در آمده اند. بعضی فیلمهای دیگر او عبارتند از: ‘شرم و تابوت’، ‘سلام از شهرک صدر’، ‘فرقه ا ی که می‌خواست یک ارتش باشد’ ، ‘سقوط یک شاه’ ، ‘یک ادیسه ایرانی’، ‘اعترافات اجباری’ و مستند ‘شمعی روشن کن’. فیلم گلاب ساخته جان استوارت فیلم‌ساز امریکایی که به تازگی ساخت آن به پایان رسیده است، بر اساس خاطرات زندان مازیار بهاری ساخته شده است.

توضیح تصویر،

مازیار بهاری، کارگردان

در اواخر سال ۱۳۸۰،کمی پس از حمله های تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، من در مشهد در انتظار دریافت مجوز برای سفر به افغانستان و پوشش خبری سقوط طالبان بودم. در همان دوران بود که سعید حنایی، قاتل ۱۶ زن دستگیر و با افتخار به جنایت خود اعتراف کرد. من و رویا کریمی‌ مجد (که ساختن این فیلم را مدیون همکاری بی‌ دریغ او هستم) پیگیر ماجرا شدیم و من در عرض یک روز با همسر، مادر، فرزند، برادران و دوستان حنایی مصاحبه کردم. صراحت آنها در دفاع از یک جنایتکار و بی‌ ارزش دانستن زندگی‌ ۱۶ قربانی او به دلیل این که روسپی بودند، من را شگفت زده کرد. تکان دهنده‌ترین قسمت فیلم برای من هنوز صحبت های فرزند حنایی است که می‌گوید به راه پدرش ادامه خواهد داد. با خود گفتم زمانی‌ که یک تروریست و هوادارانش به این راحتی‌ در کشور خودم زندگی‌ می‌کنند دیگر لزومی ندارد به افغانستان بروم. بنابر این داستان طالبان را ادامه ندادم و سعی‌ کردم به چون و چرای ماجرای حنایی پی ببرم. قتل های عنکبوتی و دستگیری حنایی از چند جهت در تاریخ معاصر ایران مهم هستند. تا آن زمان حکومت جمهوری اسلامی پدیده فحشا را انکار می‌کرد و با وجود این که در سراسر ایران در بسیاری از خیابان‌ها، مردم زنانی را می‌دیدند که، اکثراً به دلیل فقر، تن فروشی می‌کردند، حکومت هیچ حرفی‌ در این مورد نمی‌زد. مسئلهٔ دیگر وجود ماده‌ای در قانون مجازات اسلامی است که می‌گوید اگر فردی با ظن به این که فردی دیگر مهدورالدم است او را به قتل برساند، قاتل، قتل غیرعمد انجام داده است. حنایی از همین ماده می‌خواست استفاده کند و جنایات خود را توجیه کند. زمانی‌ که حنایی دستگیر شد، عده‌ای به منزل او رفتند و شعار می دادند: حنایی، حنایی، دستبند تو طلایی! و حنایی هم در عکس هایی که با پلیس گرفته بود مثل یک شخصیت مشهور با مامورین پلیس مشغول خوش و بش بود و هیچ نشانی‌ از پشیمانی در او نبود. تمام این مسائل نشان می داد که ابعاد جنایات حنایی فراتر از ۱۶ قربانی اوست و نشانگر معضلات بزرگتری است که مانند سرطان جامعه ایران را فرا گرفته. مشکلاتی که یا کسی به آنها توجه نمی‌کند، و یا اگر توجه کند خود را برای مهار آنها بی‌ قدرت می بیند. من به عنوان یک فیلمساز هیچ قدرتی‌ برای اصلاح مشکلات ندارم، به جز بیان آنها. سعی‌ اصلی‌ من در این فیلم قضاوت نکردن درباره حنایی و اعتماد به شعور تماشاچی بود. از جمله تماشاچیان این فیلم دولت‌مردان جمهوری اسلامی بودند که اکثرا ترجیح می‌دهند صورت مسئله را فراموش کنند و به همین دلیل حنایی را به سرعت اعدام کردند. این فیلم هیچ گاه در ایران اجازهٔ پخش نگرفت و سوال اکثر دولت‌مردانی که این فیلم را می‌دیدند این نبود که برای رفع مشکلات مطرح در فیلم چه کار باید کرد، بلکه این بود که من چطور اجازه پیدا کردم این فیلم را بسازم! مسائل مطرح در این فیلم هنوز به قوت خود باقی هستند و شرایط حتی از گذشته نیز حادتر شده است. این فیلم هنوز زنگ خطری است نه فقط برای دولت ایران، بلکه کل جامعه ایران. من هنوز برای این معضلات پیشنهاد خاصی‌ ندارم امّا معتقدم که فقط از طریق بیان، نشان دادن و بحث درباره این مشکلات می توانیم به راه حل برسیم.منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Student who led Oxford vote to ‘cancel’ the Queen as symbol of ‘colonial history’ turns out to be AMERICANUS facing MOST EPIC bond bubble in the history of bubbles, strategist tells Boom BustSupreme Court asks Biden admin whether it should challenge Harvard’s race consideration in admissionsBitcoin sees another daily crash of 10% as China vows to clamp down on mining & tradingApparently just by talking about it, I’m super-spreading long Covid | George MonbiotFamily-meal image wins international food photo contestAustralian banks ‘urgently investigating’ after online banking apps stop workingPerpetrators with unmedicated, untreated brain illnesses behind majority of US mass shootings — studyThe Guardian view on the Afghanistan withdrawal: an unwinnable war | EditorialG7: UK and US in 'complete harmony' over Northern Ireland - Boris JohnsonCovid vaccines: Mixing increases reports of mild side-effects'I have no food': What it's like to live inside Cambodia's Covid red zoneChinese economic activity loses steam after record post-Covid recoveryUN’s torture expert condemns persecution of Julian Assange as efforts to free journalist ramp up ahead of G7 summitA lot of people pitched in during Covid, but only Dyson got a tax waiver for it | Gaby HinsliffGerman interior minister catches coronavirus AFTER vaccinationMillions at risk of famine without urgent help, governments warnedCovid: Hancock confident jab works against Indian variantUS sends reinforcements for Afghan withdrawal‘Clients want us to clean the air’: how the pandemic took hygiene to a whole new level