0

فیگارو: آمریکا تأسیسات اتمی ایران را بمباران می‌ کند

بازدید 27


فیگارو: آمریکا تأسیسات اتمی ایران را بمباران می‌ کند

روزنامۀ فرانسوی فیگارو در تفسیری در شمارۀ امروز خود از برنامۀ اتمی رژیم ایران به عنوان منشاء احتمالی یک بحران جدید بین المللی یاد کرده و نوشته است که توافق اتمی ٢٠١٥ موسوم به برجام عملاً مرده است حتی اگر قدرت‌های غربی نخواهند آن را علناً اعلام کنند. برجام مرده است، زیرا، به نوشتۀ فیگارو، رژیم ایران هم اکنون از اورانیوم غنی شدۀ کافی برای تولید بمب اتمی برخوردار است و تهران قادر است ظرف چند هفته یا حتی دو هفته نخستین بمب هسته‌ای خود را بسازد.

به گزارش رادیو فرانسه به نوشتۀ فیگارو برای جلوگیری از دستیابی ایران به توان تولید سلاح هسته ای یا بازداشتن این کشور از رسیدن به این توانایی بسیار دیر شده است. پیشروی ها و پیشرفت های اتمی ایران، از نظر فیگارو، از این پس غیرقابل بازگشت هستند و کل برجام را نیز از محتوا خالی کرده‌اند، حتی اگر نادیده بگیریم که مفاد اصلی این توافق در سال ٢٠٢٥ از اعتبار ساقط خواهند شد.

به نوشتۀ فیگارو کشورهای غربی امیدوارند که یک توافق احتمالی جدید با ایران دستیابی این کشور را به توان تولید سلاح اتمی فقط چند ماه به تأخیر بیندازد.

این روزنامه نوشت: در این بین و پس از جنگ اوکراین، تمام همّ روسیه و چین، از امضاءکنندگان برجام، صرف خرید نفت بیشتر از ایران شده تا متوقف کردن برنامۀ هسته ای این کشور و کشورهای غربی نیز اعتراف می کنند که در صورت شکست مذاکرات با ایران هیچ طرح جایگزینی ندارند مگر آنکه تحریم‌های خود را علیه جمهوری اسلامی ایران تشدید کنند که به گفتۀ فیگارو تا امروز ثمری نداشته‌اند.

فیگارو بعید ندانسته که در صورت شکست مذاکرات، آمریکا تأسیسات اتمی ایران را بمباران کند. اما، به نوشتۀ این نشریه، هیچ ضمانتی وجود ندارد که چنین اقدامی نتایج مورد انتظار را به بار آورد. در ثانی معلوم نیست که حکومت ایران تأسیسات مخفی زیرزمینی احداث نکرده باشد. رابرت مالی، نمایندۀ ویژه آمریکا در امور ایران گفته است :” حکومت ایران به طور بالقوه می‌تواند مواد لازم برای تولید بمب اتمی را فراهم کند پیش از آن که بتوانیم از آن آگاه یا مانع از آن شویم.”

فیگارو پس از اشاره به جنگ پنهانی که اسرائیل با اقدامات خود علیه برنامۀ اتمی ایران آغاز کرده، از برنامۀ هسته‌ای رژیم ایران به عنوان یک شمشیر داموکلس یاد کرده و افزوده است که دستیابی تهران به بمب اتمی سیاست خارجی آن را در خاورمیانه تهاجمی‌تر از گذشته خواهد ساخت و متحدان تهران در منطقه، حزب الله و حماس، از چتر اتمی رژیم اسلامی برخوردار خواهند شد.

فیگارو به نقل از کارشناسان افزوده است که دستیابی ایران به بمب اتمی یک بحران بزرگ هسته‌ای در منطقه را نیز به وجود خواهد آورد و کشورهای سنی به ویژه عربستان و ترکیه خواهند کوشید برای حفظ تعادل در مقابل ایران به سلاح اتمی دست یابند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :