0

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین از امروز اجرایی شد

بازدید 12<![CDATA[19 ساعت،51 دقیقه

استان‌وایر- حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه حکومت ایران از اجرایی شدن توافق مناقشه‌برانگیر ۲۵ ساله میان ایران و چین از امروز خبر داد.

امیرعبداللهیان، که به دعوت «وانگ یی» وزیر خارجه  چین به این کشور سفر کرده است، بعد از دیدارش با همتای چینی در شهر ووشی در جمع خبرنگاران گفت: توافق کردیم دو طرف اجرایی شدن و شروع عملیاتی شدن توافق همکاری‌های راهبردی و جامع ۲۵ ساله دو کشور را اعلام کنیم.

وی افزود: ما همزمان با گفتگوها در چین، مقدماتی را فراهم کرده بودیم که بتوانیم امروز را روز شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور اعلام کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین اعلام کرد که در این سفر حامل پیام کتبی ابراهیم رئیسی خطاب به رییس جمهوری چین درباره مذاکرات وین و توافق ۲۵ساله بوده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق ایران و و وانگ یی، وزیر خارجه چین روز شنبه، هفتم فروردین ۱۴۰۰، سند برنامه جامع همکاری بین دو کشور را در تهران امضا کردند.

با آن که مقام‌های جمهوری اسلامی از قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین حمایت کرده و آن را قرارداد «بُرد بُرد» می‌نامند، اعتراضات مردمی بسیاری نسبت به این قرارداد شکل گرفته و کارشناسان زیادی نیز نسبت به آن هشدار داده‌اند.

پس از امضای این قرارداد، بیش از ۱۵۰۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی داخل و خارج ایران در نامه‌ای اعتراضی به رئیس‌جمهوری چین، سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را قراردادی «فاقد اعتبار» و «غیر انسانی» خواندند.

در این نامه که خطاب به شی جین‌پینگ نوشته شد، آمده بود سند جامع همکاری میان دو کشور در«نزد ملت ایران یادآور قراردادهای ننگینِ ترکمانچای و گلستان است، بنابراین انتظار داریم با فراخواندنِ وزیر امور خارجه‌ی خود به پکن از پیگیری این قرارداد جلوگیری به عمل آورید».

سال گذشته روزنامه نیویورک‌ تایمز گزارش داده بود که هدف از سند همکاری ۲۵ ساله، جذب ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه چینی به ایران در مقابل دریافت نفت است، با این حال هنوز هیچ منبع رسمی از مفاد سند همکاری امضا شده میان ایران و چین پرده برنداشته است.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :