0

قطر می‌گوید به رسمیت شناختن طالبان در اولویت نیست

بازدید 8یک مقام ارشد قطری روز سه شنبه ۲۰ مهر گفت دوحه معتقد است به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان اکنون در اولویت نیست، و تمرکز باید بر تعامل با حکومت جدید افغانستان و پرداختن به امور بشردوستانه در آن کشور باشد.

مطلق القحطانی، نماینده ویژه وزیر خارجه قطر، از سایر کشورها خواست تا با طالبان که عملا قدرت را در افغانستان در دست دارد همکاری عمیق‌تری داشته باشند و از این گروه اسلام‌گرا هم خواست به عنوان یک دولت «مسئول» عمل کند و به حق کار زنان و تحصیل دختران احترام بگذارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که طالبان کار برای زنان و تحصیل برای دختران را پس از روی کار آمدن در افغانستان به شدت محدود کرده است.

قحطانی در یک مجمع جهانی امنیت در دوحه گفت: «ما فکر می کنیم این [به رسمیت شناختن طالبان] یک اولویت نیست. آن چه که در همین حال که ما صحبت می‌کنیم اولویت است، امور انسانی، آموزشی، و عبور آزادانه مسافران است.»

این مقام قطری گفت تنها راه پیش رو همکاری بیشتر، مشارکت، و کمک به دولت مستقر در افغانستان است.

حق تحصیل و کار برای دختران و زنان افغانستان از دستاوردهای ناشی از دو دهه حضور غرب در افغانستان بود، و حالا با روی کار آمدن طالبان این دستاورد به خطر افتاده است.

قطر یکی از کشورهای دارای نفوذ بر طالبان است. دوحه میزبان دفتر سیاسی طالبان بود و آن دفتر مسئولیت مذاکرات طالبان با ایالات متحده را بر عهده داشت؛ مذاکراتی که در نهایت به خروج آمریکا از افغانستان منجر شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با هیئت‌های ایالات متحده و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، گفت که هیئت ایالات متحده بار دیگر تاکید کرد که در مورد طالبان «بر اساس اقدامات‌شان، و نه صرفا حرف‌های‌شان» قضاوت خواهد شد.

واشنگتن و سایر کشورهای غربی در تلاش هستند ضمن تعامل با طالبان جهت تضمین سرازیرشدن کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان، از مشروعیت بخشیدن به این گروه خودداری کنند.

مقامات دولت های غربی پیشتر به طالبان هشدار داده‌اند که به تعهدات‌شان پایبند بمانند و در چارچوب هنجارهای بین‌المللی حکومت کنند.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :