0

مردم ایران حق دارند آزادانه سرخوردگی خود را ابراز کنند و از دولت پاسخ بخواهند

بازدید 32وزارت خارجه آمریکا می‌گوید گزارش‌ها و تحولات اخیر در مورد اعتراض‌های مردمی به کمبود آب در مناطق مختلف ایران را دنبال می‌کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه که خواست نامش فاش نشود، روز جمعه ۵ آذر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: سوء مدیریت منابع آبی و سهل‌انگاری طی سال‌های متمادی از سوی دولت‌های ایران وضعیت به‌بار آمده در نتیجه بدترین خشکسالی را که ایران در ۵۰ سال گذشته با آن مواجه بوده، وخیم‌تر کرده است.

این سخنگو همچنین تاکید کرد که مردم ایران حق دارند تا آزادانه سرخوردگی و استیصال خود را ابراز داشته و از دولت پاسخ بخواهند.

در روز جمعه ۵ آذر یگان‌های ویژه نیروی انتظامی و گروه‌های لباس‌ شخصی برای جلوگیری از تداوم تجمع اعتراضی در بستر خشک زاینده‌رود، به معترضان گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک کردند.

در حالی که گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی آسیب دیدن زنان و مردان سالخورده را به تصویر کشیده‌اند، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی ضمن تأیید شلیک گاز اشک‌آور از سوی نیروی انتظامی، ادعا کرد که تجمع‌کنندگان «شباهتی با کشاورزان» نداشتند.

شلیک به تجمع مسالمت‌آمیز مردم اصفهان و مقاومت آنها در حدی است صدای شعار دادن معترضان و شلیک ماموران سرکوب در پخش زنده شبکه استانی صداوسیما شنیده شد. در حالی که تلویزیون جمهوری اسلامی و رسانه‌های حکومتی سعی داشتند تعداد معترضان روز جمعه را اندک جلوه دهند.

هم‌زمان با مقابله خشونت‌بار نیروهای انتظامی و امنیتی با اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردمی در اصفهان، گزارش‌ها حاکی از اختلال در اینترنت این استان و برخی مناطق دیگر ایران است.

نت‌بلاکس، نهادی که ترافیک اینترنت در جهان و امنیت آن را رصد می‌کند، با انتشار توئیتی افت سرعت اینترنت را از صبح روز جمعه ۵ آذر در بخش‌هایی از ایران تایید کرد و گفت این اختلال همچنان ادامه دارد.

در این توئیت نوشته شده است که قطعی ادامه‌دار اینترنت تاثیر عمده‌ای در کشور داشته و ممکن است به اعتراضات علیه سیاست‌های مدیریتی حکومت در حوزه منابع آب ارتباط داشته باشد.

همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا در توییتر به اعتراضات مردم اصفهان واکنش نشان داد و سرکوبگران را «اوباش خامنه‌ای» نامید که در آبان۹۸ دست به کشتار ۱۵۰۰ نفر زدند و امروز در اصفهان به مردم به جرم تشنه بودن با خونسردی شلیک کردند.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی، اعتراضات روز جمعه در اصفهان را نمایش حق‌طلبی و ایستادگی مردم دانست و از ملت ایران خواست با اتحاد ملی و سراسری به مبارزه تداوم بخشند و به جمهوری اسلامی اجازه تفرقه‌انگیزی ندهند.

او با انتشار تصاویری از اعتراض‌های روز جمعه ۵ آذر در اصفهان، در پیامی که در توییتر منتشر کرد، نوشت: «آنچه امروز همه ما در اصفهان دیدیم، نمایش شجاعت، اتحاد، ایستادگی و حق‌طلبی مردم و کشاورزان فرهیخته این استان بود که با دست خالی در مقابل وحشی‌گری مزدوران مسلح و سرکوبگر جمهوری اسلامی ایستادند و نشان دادند این رژیم تا چه میزان از ملت ایران می‌ترسد و در مقابل قدرت‌شان ناتوان است.»Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :