0

میزان تورم برخی کالاهای اساسی بیش از ۴۰۰ درصد است

بازدید 24یک نماینده مجلس شورای اسلامی می‌گوید برخلاف اعلام دولت، یارانه به ۹ دهک پرداخت نشده است و در حال حاضر در برخی حوزه‌های کالاهای اساسی، تورم ۴۰۰ درصدی وجود دارد.

معین‌الدین سعیدی روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت تایید کرد که مردم به خاطر پرداخت نشدن یارانه‌ها دچار «مشکل» شده‌اند و امیدوار است که این اتفاق در زمان اجرای طرح «کالابرگ الکترونیکی» رخ ندهد.

به گفته او، در تیم اقتصادی دولت «انسجام» وجود ندارد و برخلاف اعلام مقام‌های دولتی، «تاثیر گران شدن کالاهای اساسی بر تورم بسیار بسیار بیشتر خواهد بود» و تورم را ۱۰ درصد بالاتر خواهد برد.

روزنامه «کیهان» هم در شماره امروز خود از این‌که بخش قابل توجهی از مردم یارانه دریافت نکرده‌اند از دولت ابراهیم رئیسی انتقاد کرده و نوشته که این دولت «نقص اشراف اطلاعات اقتصادی» دارد و «مدیریت اقتصادی کشور می‌لنگد».

حذف ارز ترجیحی که منجر به افزایش قیمت سرسام‌آور دست‌کم پنج کالای اساسی شده، با واکنش اعتراضی ساکنان ۱۰ استان ایران همراه شده است.

اعتراض‌ها به اجرای این سیاست انقباضی در وهله نخست به دلیل گرانی عمومی بالاتر از تخمین‌ دولتی‌‌ها و در مرتبه بعدی واریز نشدن یارانه به حساب بخش قابل توجهی از دهک‌های مشمول دریافت یارانه است.

در یک هفته گذشته گزارش‌های زیادی از واریز نشدن یارانه‌های جدید به حساب برخی خانوار‌ها منتشر شده است که دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید معترضان می‌توانند از طریق یک سایت اعتراض خود را ثبت و پیگیری کنند.

افزایش قیمت‌ها در عین حال باعث تجمع‌های اعتراضی در خیابان‌ها شده است که نیرو‌های امنیتی و انتظامی نیز در واکنش اقدام به تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی است که در دور جدید سرکوب اعتراض‌ها دست‌کم پنج نفر جان باخته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا، روزنامه کیهان و رادیو فردا/ب.ب/ک.رSource link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :