0

نخستین گام جدی ترامپ و نتانیاهو برای بازگشت به قدرت

بازدید 9


نخستین گام جدی ترامپ و نتانیاهو برای بازگشت به قدرت

طی مراسمی که اخیراً در اورشلیم برگزار شد، تعدادی از افراد حاضر در کابینه دونالد ترامپ و همچنین سیاستمداران اسرائیلی حامی بنیامین نتانیاهو شرکت کردند که اگر چه رسماً یک گردهمایی سیاسی نبود، اما برخی تحلیلگران آن را نخستین گام جدی ترامپ و نتانیاهو برای بازگشت مجدد به قدرت می‌دانند.

سی ان ان در گزارشی گفت: شهر اورشلیم این هفته میزبان یک نشست در ظاهر معمول، اما با ماهیتی تأمل برانگیز بود که در آن برخی از اعضای کابینه دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده و همچنین برخی از سیاست مداران اسرائیلی حامی بنیامین نتانیاهو، شرکت داشتند. نکته تأمل برانگیز در این نشست حضور حلقه نزدیکان دو زمامدار سیاسی سابق در آمریکا و اسرائیل است که در کسب مجدد قدرت ناکام مانده و اکنون زمزمه‌هایی در خصوص تلاش برای بازگشت دوباره آن‌ها به عرصه سیاسی مطرح است.

چراغ‌های رومیزی عظیم و مشکی، چهره برخی مهمانان عجیب و غریب این مراسم، از جمله پیتون منینگ، ستاره NFL و جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا را به ما نشان می‌داد. کل این رویداد یک حس «آلیس در سرزمین عجایب» را تداعی می‌کرد که گویی حاضران از پشت شیشه به بیرون نگاه کرده و به واقعیتی جایگزین تبدیل شده اند که در آن دونالد ترامپ هنوز رئیس جمهور ایالات متحده و بنیامین نتانیاهو هنوز نخست وزیر اسرائیل بود.

از لحاظ تئوری، این جشن به افتخار راه اندازی «مرکز فریدمن برای برقراری صلح از طریق قدرت» برگزار شده بود، سازمانی که توسط دیوید فریدمن، سفیر سابق ایالات متحده در اسرائیل تاسیس شد که هدف آن پیشبرد توافقنامه موسوم به «صلح ابراهیم» بود که در سپتامبر ۲۰۲۰ و با میانجیگری ایالات متحده، برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و برخی کشور‌های اسلامی از جمله امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش منعقد شده بود. اما در عمل به نظر می‌رسد که این مراسم، یک گردهمایی برای رسیدن مجدد ترامپ به قدرت و یا مطرح کردن مایک پمپئو، به عنوان بدیلی برای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا باشد. فردی که در این مراسم جایزه‌ای را به پاس تلاش هایش در پیشبرد توافقنامه ابراهیم نیز دریافت کرد.

نکته جالب توجه این بود که در طی این مراسم برخی از حاضران با صدای بلند آرزو می‌کردند که پمپئو در سال ۲۰۲۴ برای ریاست جمهوری آمریکا کاندیدا شود و این حالتی است که گفته می‌شود اگر ترامپ نتواند به هر دلیل دوباره نامزد شود، یک گزینه محتمل خواهد بود. برخی نیز صریح‌تر بودند؛ سالیوان آدامز، میلیادر آمریکایی که یکی از روسای اصلی این جلسه بود، در خلال تشویق‌های مداوم حضار گفت: «ما امیدواریم که رئیس جمهور پمپئو بتواند دستاورد‌های ارزشمند دولت ترامپ را ادامه دهد».Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :