0

نفر اول فدراسیون فوتبال ایران نه حق امضا دارد، نه حق معامله

بازدید 29


نفر اول فوتبال ایران، حق امضا و حق معامله ندارد؛ این خبری است که برخی از رسانه‌های رسمی در ایران منتشر کرده‌اند. «میرشاد ماجدی» سرپرست فدراسیون فوتبال که با طرح عزل «شهاب‌الدین عزیزی خادم» به ریاست این فدراسیون رسید، به دلیل بدهی‌های مالیاتی که در دوران مدیریتش در باشگاه استقلال انباشته شده، نه تنها از حق معامله رسمی برخوردار نیست بلکه اجازه امضای اسناد رسمی و برگه‌های معاملاتی، در فدراسیون فوتبال را هم ندارد.

تیم ملی فوتبال ایران، باید کمتر از ۵ ماه دیگر در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شرکت کند و به ترتیب مقابل تیم‌های ملی انگلیس، آمریکا و ولز قرار بگیرد. چگونه فردی که از دو سال قبل به صورت رسمی ممنوع‌ازمعامله شده است، به سرپرستی فدراسیون فوتبال ایران رسید؟

***

میرشاد ماجدی کیست و چگونه سرپرست فدراسیون فوتبال شد؟

۲۹ بهمن ۱۴۰۰ دقایقی پس از آن‌ که شهاب‌الدین عزیزی خادم با رای اعضای هیات رییسه از سمت ریاست فدراسیون فوتبال برکنار شد، خبرگزاری‌های ایران از «مهرداد سراجی» به عنوان جانشین او و سرپرست فدراسیون نام بردند. اما ساعاتی بعد «احسان اصولی» یکی از اعضای هیات رئیسه این فدراسیون، خبر از سرپرستی میرشاد ماجدی یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه فدراسیون را داد.

طبق اساس‌نامه فدراسیون فوتبال، در صورتی که رییس فدراسیون از سمت خود عزل شود یا استعفا دهد، به ترتیب نایب رییس اول، نایب رییس دوم و در نهایت نایب رییس زنان این فدراسیون به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال، جانشین او خواهند شد.

هیات رییسه فدراسیون فوتبال ایران پیش از تشکیل جلسه عزل شهاب‌الدین عزیزی خادم از کنفدراسیون فوتبال آسیا استعلام گرفته بود و مشخص شد نایب رییسی «حیدر بهاروند» و «حمیدرضا مهرعلی» به دلیل تایید نشدن از سوی مجمع فدراسیون فوتبال، غیرقانونی بود. همچنین «شهره موسوی»، نایب رییس زنان فدراسیون هم سرپرستی ریاست را نپذیرفت تا در نهایت میرشاد ماجدی به عنوان سرپرست انتخاب شود.

میرشاد ماجدی طی سال‌های ۱۳۷۰ و ۱۳۷۱، بازیکن تیم فوتبال استقلال بود. در این مدت، کمتر از ۲۰ بار پیراهن تیمش را بر تن کرد؛ اما با این تیم، مدال قهرمانی استقلال در جام باشگاه‌های آسیا و نایب قهرمانی در لیگ ایران را به دست آورد. سال ۱۳۷۱، استقلال او را به تیم «صنایع دفاع» قرض داد و در پایان قراردادش هم به تیم «کشاورز» رفت.

میرشاد ماجدی سپس از سال ۱۳۷۴ تا سال ۱۳۸۳ در لیگ‌های اول و دوم تایلند بازی کرد. در بازگشت به ایران، به عنوان سرپرست تیم ملی فوتسال ایران منصوب شد و مدتی هم هدایت این تیم را در دست داشت.

ارتباط میرشاد ماجدی با امیر قلعه‌نویی در سال ۱۳۸۶، پل‌های ارتباطی او در فوتبال ایران را قوی‌تر از قبل کرد. ماجدی در فوتبال ایران پست‌هایی مانند سرپرستی تیم فوتبال استقلال و عضویت در هیات مدیره این باشگاه را تجربه کرده است.

او روز دهم اسفند ۱۳۹۹ موفق شد به عضویت هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ایران درآید.  

میرشاد ماجدی چگونه ممنوع‌ازمعامله شد؟

میرشاد ماجدی، بهمن ۱۳۹۷ به همراه «اسماعیل خلیل‌زاده»، «کامران منزوی» و «احمد سعادتمند» به‌عنوان اعضای جدید هیات مدیره استقلال منصوب شد. او یک سال بعد در دی‌ماه ۱۳۹۸ از سمت خود استعفا داد.

یکی از ایرادهای قانونی که به عضویت میرشاد ماجدی در هیات مدیره استقلال گرفته می‌شد، حضور هم‌زمان او در پست ریاست کمیته آموزش فدراسیون فوتبال ایران بود. اما چه شخص میرشاد ماجدی و چه سایر اعضای هیات رئیسه، با این ادعا که او «حق امضا» ندارد، به حضورش در استقلال جنبه «تشریفاتی» و «مشاوره» داده بودند.

اما حالا به نظر می‌رسد که ادعای وقت مدیران باشگاه استقلال مبنی بر عدم برخورداری او از حق امضا، غیرواقعی بوده است.

طبق گزارش خبرگزاری‌های ایران، مدیران باشگاه استقلال سفته‌هایی به ارزش نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان به عنوان «ضمانت پرداخت بدهی‌های مالیاتی»، به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل داده بودند. مقرر شده بود تمامی سفته‌ها تا تاریخ ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۱ پس از تسویه کامل بدهی‌های مالیاتی باشگاه استقلال، آزاد شوند. یکی از مدیرانی که این سفته‌ها را امضا کرد، میرشاد ماجدی بود.

خبرگزاری تابناک مدعی شده است تا پیش از ۲۸ خرداد سال جاری، باشگاه استقلال مبلغی حدود ۱۱۲ میلیارد تومان مالیات معوقه و پرداخت نشده داشته که به علت بدحسابی و دیرکرد در پرداخت این مبالغ، حدود ۱۱۲ میلیارد تومان دیگر هم به‌عنوان جریمه به آن افزوده شده و در حال حاضر این باشگاه مبلغ ۲۲۴ میلیارد و ۹۶۲ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۷۴۱ تومان باید به سازمان مالیاتی کشور پرداخت کند.

فصل گذشته، دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، هر دو به دلیل پرداخت نشدن بدهی‌های مالیاتی، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا از حضور در لیگ قهرمانان آسیا حذف شدند. میرشاد ماجدی سرپرست کنونی و عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال، یکی از مدیرانی بود که شهاب‌الدین عزیزی خادم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال را مسبب این حذف معرفی کرد؛ در حالی که خود او سه سال قبل، به عنوان عضو هیات مدیره باشگاه استقلال، در جریان بدهی‌های مالیاتی هر دو باشگاه قرار داشت.

ممنوعیت میرشاد ماجدی، چه تبعاتی برای فوتبال ایران دارد؟

تابناک مدعی شده مطابق مقررات سازمان امور مالیاتی کشور، افرادی که از سوی این سازمان، «ممنوع‌ازمعامله» شوند، حق هیچ گونه خرید و فروش و معامله‌ای را نخواهند داشت. همچنین این افراد از حق امضای اوراق مالی که به صورت رسمی ثبت شوند، نیز برخوردار نیستند.

ماجدی در کنار فوتبال، فعالیت‌های اقتصادی‌ هم دارد؛ برای نمونه، عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت «بهتاش زمرد پارس» است که در زمینه واردات و صادرات غلات، خشکبار، ادويه و قند و شکر فعالیت می‌کند.

او هم‌چنین به عنوان یکی از اعضای مجموعه ناشناخته‌ای به نام «ائتلاف بزرگ قهرمانان، پیش‌کسوتان، پهلوانان، ایثارگران، هنرمندان و نخبگان» هم شناخته می‌شود.

موسسه نامی غریب دارد؛ اما فهرستی از مدیران امنیتی، نظامی، سیاسی و ورزشی در آن به چشم می‌خورند. از سرهنگ «عباس جوشقانی» جانشين فرمانده ناحيه مقاومت بسيج «مقداد» و «مرتضی طلایی» فرمانده پلیس سابق تهران گرفته تا «عباس قلی‌زاده» معاون اقتصادی روزنامه «کیهان»، «مسعود زریبافان» رییس سابق بنیاد شهید و معاون رییس‌جمهور در دولت «محمود احمدی‌نژاد» و سرهنگ «داوود غفارپور» فرمانده ناحیه بسیج مقداد در آن حضور دارند. هیچ شرح وظایفی هم برایش تعریف نشده، فقط در زمینه تقدیر از «جهادگران بسیجی» فعالیت کرده است.  

میرشاد ماجدی درحالی از هرگونه امضای رسمی در قراردادهای مالی منع شده است که از خردادماه سال جاری می‌دانست حق امضای هیچ برگه‌ای را در معامله‌های مالی فدراسیون فوتبال نخواهد داشت. این یعنی فدراسیون فوتبال ایران، باید برای آماده‌سازی تیم ملی فوتبال، بدون امضا و اجازه کتبی اول شخص خود برنامه‌ریزی کند.

در حالی که فدراسیون فوتبال ایران در هفته‌های گذشته از برگزاری اردوهای آماده‌سازی تا تغییر سرمربی تیم ملی را در برنامه‌های شفاهی خود خبر داشت، میرشاد ماجدی طبق قانون، اجازه بستن قرارداد کتبی با سرمربی جدید، تمدید قرارداد مربیان تیم ملی، قرارداد برای کمپ و اردوهای آماده‌سازی تیم ملی و حتی اسپانسر برای این تیم در رقابت‌های جام جهانی را نیز ندارد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :