0

هشدار درباره نشست قلعه تاریخی فلک‌الافلاک در خرم آباد

بازدید 34<![CDATA[7 ساعت،40 دقیقه

استان‌وایر – یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت قلعه فلک‌الافلاک در استان لرستان طی سه سال گذشته حدود دو سانتی‌متر نشست داشته است.

«مهرداد ویسکرمی»، روز شنبه، ۲ بهمن ۱۴۰۰، با اعلام این خبر بر لزوم مقاوم‌سازی فلک‌الافلاک تاکید کرده است.

فلک‌الافلاک یک قلعه نظامی مرتبط به دوره ساسانیان در خرم‌آباد لرستان است که از سال ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

براساس گزارش خبرگزاری «مهر»، عدم اجرای طرح استحکام‌بخشی و لرزه خیزی در این قلعه باستانی، موجب شد تا پایه‌ها و دیوارهای آن در جریان وقوع زمین‌لرزه اردیبهشت ۹۹، به لرزه دربیاید، در این زمین‌لرزه ترک‌های موجود بر روی دیوارهای فلک الافلاک که از قبل وجود داشت، عمیق‌تر شد و نگرانی‌ها در رابطه با تخریب و آسیب به این بنای تاریخی افزایش پیدا کرد.

نم‌زدگی دیواره‌های قلعه باستانی قلعه فلک الافلاک، گلسنگ‌هایی که روی دیواره دیده می‌شود، وجود موزه‌های مردم‌شناسی و باستان‌شناسی در داخل این بنای منحصربه‌فرد و آسیب‌های ناشی از فعالیت این موزه‌ها و … همه و همه مشکلاتی است که این بنای تاریخی با آن دست در گریبان است.

تاکنون براساس آمارهای رسمی زمین‌های ۳۱ شهر از استان اصفهان، ۳۰شهر از استان تهران، ۲۵ شهر از استان کرمان و ۲۴ شهر از استان خراسان رضوی دچار فرونشست شده‌اند. در استان‌های البرز، فارس، یزد، همدان، مرکزی و… این فرونشست‌ها مشاهده می‌شوند.

پیش از این «علی بیت‌اللهی» دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی ایران در تاریخ هفتم آبان ۱۴۰۰، گفته بود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت شهری ایران در معرض فرونشست زمین قرار گرفته‌اند و از ۳۱ استان، در ۱۸ استان فرونشست رخ داده است.

او در تاریخ ۲۴ مهر ۱۴۰۰، نیز گفته بود که ایران رتبه چهار فرونشست زمین در دنیا را دارد. به گفته بیت‌اللهی «اگر وضعیت در کشور از نظر تعداد چاه‌ها، برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی و مدیریت نکردن کشت همین گونه پیش برود و میزان بارش‌ها نیز در همین وضعیت باشد، کمتر از ۱۰ سال برای جبران فرونشست زمین فرصت باقی است».

براساس اعلام دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی ایران تمام ۶۱۰ دشت ایران در حال فرونشست هستند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :