0

همبستگی انسانی، موضوع: نگاهی به چند خبر از گوشه و کنار. با جلیل جلیلی

بازدید 33


مندرج در ژورنال شماره ۱۱۲ (لینک به فایل پی دی اف نشریه ژورنال برای پیاده کردن روی تلفن همراه)
طبق خبر شورای هماهنگیِ تشکل های صنفی فرهنگیان، آموزش بین الملل (فدراسیون جهانی معلمان) طی بیانیه ای دستگیری معلمان در ایران را محکوم و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شده است. آموزش بین الملل در بیانیه خود دستگیری های اول مه، روز جهانی کارگر را محکوم کرده و خواهان توقف بازداشت و اذیت و آزار معلمانی که از آزادی همکاران خود دفاع می کنند، شده است.
در بخشی از این بیانیه چنین آمده است: “مقامات مستاصلانه تلاش می کنند تا اعتراضات مسالمت آمیز اتحادیه های صنفی کارگری بر سر دستمزدهای پایینِ معلمان، بودجه ناکافی آموزش و زندانی کردن معلمان سندیکایی را متوقف کنند. این دستگیری ها و بازداشت ها نقض آزادی تشکل، حق تشکل و آزادی بیان است.”
بیانیه با نام بردن از معلمان زندانی، از جمله اسکندر لطفی، رسول بداقی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، علی‌اکبر باغانی ، حسن عمرانی، محمود ملاکی ، رضا امانی‌فر، اصغر حاجب، هادی صادق‌زاده، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه به وضعیت وخیم اسماعیل عبدی که از اول ماه مه دست به اعتصاب غذای یکماهه زده ،اشاره کرده و به فراخوان اتحادیه‌های آموزش و پرورش در سراسر جهان، برای آزادی وی که تا سال ۲۰۳۱ (۱۴۱۰ شمسی) به اتهامات واهی محکوم به حبس است، تاکید می کند.
در خاتمه، آموزش بین الملل بر لغو بدون قید و شرط اتهامات علیه فعالین سندیکایی و مدافعان حقوق انسانی و رعایت حقوق معلمان و آزادی تشکل، بیان و حق تجمعات اعتراضی تاکید می کند.
جهانی شدن صدای اعتراض معلمان پیشروی مهم مبارزات آنان و کارگران در ایران است.
سردبیر این شماره نشریه ژورنال: آذر پویا
* نقل قول از ژورنال با ذکر منبع آزاد است: نشریه روزانه ژورنال journalfarsi.com

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :