0

واکنش سازمان ملل به مجازات غیر انسانی قطع انگشت در ایران

بازدید 17


امروز چهارشنبه یکم تیرماه، سازمان ملل در بیانیه‌ای نسبت به احکام قطع عضو زندانیان محکوم به سرقت در ایران واکنش نشان داده است.

در بخشی از این این بیانیه آمده است: «ما عمیقاً نگران قطع قریب‌الوقوع انگشتان هشت مردی هستیم که به جرم سرقت در ایران محکوم شده‌اند و از مقامات ایرانی می‌خواهیم که قطع‌ اعضای بدن را لغو کنند. ما همچنین از ایران می‌خواهیم که مجازات‌های کیفری  قطع عضو، شلاق و سنگسار، در راستای تعهداتش بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر و مطابق با توصیه‌های مکانیسم‌های حقوق بشر سازمان ملل متحد، فوراً مورد بازنگری قرار دهد.»

این هشت نفر که هفت نفر از آنها به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان، مهدی شاهیوند، امیر شیرمرد، مرتضی جلیلی، ابراهیم رفیعی، یعقوب فاضلی کوشکی شناسایی، به قطع چهار انگشت دست راست به‌طوری‌که فقط کف دست و شستشان باقی می‌ماند، محکوم شده‌اند.

هفت تن از این افراد در حال حاضر در زندان مرکزی تهران بزرگ به سر می برند و محل نگهداری یکی از آنها به نام هادی رستمی پس از انتقال از زندان در دوازدهم خردادماه مشخص نیست.

احتمالاً همه آنها به زندان اوین تهران منتقل می شوند، جایی که گزارش ها نشان می دهد اخیراً یک گیوتین برای قطع انگشت نصب شده و بنا به گزارش ها  برای قطع انگشتان یک زندانی دیگر هم از آن استفاده شده است.

سازمان‌های جامعه مدنی ایران گزارش می‌دهند که حداقل ۲۳۷ نفر، عمدتاً از اقشار فقیرتر جامعه، بین ۱ ژانویه ۲۰۰۰ تا ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰ در ایران به قطع عضو محکوم شده‌اند و حداقل در ۱۲۹ مورد احکام اجرا شده است.

ایران یکی از کشورهای عضو میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به موجب ماده هفتم، شکنجه یا سایر مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را ممنوع می‌کند. همانطور که کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد که بر اجرای میثاق نظارت می کند، به صراحت بیان کرده است، ممنوعیت شکنجه یا سایر رفتارها یا مجازات های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز شامل انواع تنبیه بدنی است.

 Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :