0

ورود قاآنی به بغداد همزمان با انتقاد صدر از دخالت در انتخابات عراق

بازدید 8<![CDATA[11 ساعت،10 دقیقه

یکی از نمایندگان مجلس عراق به طور اختصاصی به ایران‌وایر گفت که «اسماعیل قاآنی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران روز گذشته ۱۱ اکتبر (۲۰۲۱) مصادف با ۱۹مهر۱۴۰۰ برای یک سفر و دیدار اعلام‌نشده وارد بغداد شده است.

این نماینده مجلس عراق که مایل به درج نام خود نبود، همچنین اظهار داشت: «قاآنی سحرگاه دوشنبه ۱۱ اکتبر بلافاصله پس از ورودش به پایتخت عراق چند نشست به مسئولین دولتی و برخی طرف‌های در این کشور انجام داده است.»

به گفته این منبع  ایران‌وایر، هدف از دیدارهای فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران با مسئولین مختلف عراقی، ایجاد هماهنگی میان مواضع آنان در زمینه ائتلاف‌های سیاسی برای مرحله پس از انتخابات زودهنگام  پارلمانی در این کشور بوده است.  

از سوی دیگر، «مقتدى صدر»، رهبر جریان صدر در حساب رسمی توییتر خود نوشته است: «هیچ طرف داخلی یا دولت اجنبی حق دخالت در تصمیم‌های کمیسیون مستقل انتخابات عراق یا فشار بر این نهاد را ندارد.»

او در ادامه نوشته است: «اهمیت و ویژگی این انتخابات در برگزاری آن تحت پوشش و نظارت سازمان ملل، جامعه جهانی و عربی و اعتراف آن به اعتبار این رخداد است. نباید در تصمیم‌های کمیسیون انتخابات عراق دخالت صورت گیرد یا بر آن فشار شود، چه از سوی طرف‌های داخلی باشد و چه برخی دولت‌های منطقه و بین‌المللی.»

 مقتدی صدر در پایان تاکید کرده است: «چون انتخابات موضوع داخلی ماست. همگی بدانند که ما کلیه دخالت‌های غیرقانونی داخلی و خارجی که اعتبار و استقلال عراق را خدشه‌دار می‌سازد را با دقت پیگیری می‌کنیم.»

این اظهارات رهبر جریان صدر پس از اعلام نتایج اولیه و غیرنهایی آراء توسط کمیسیون انتخابات عراق بیان شده است. براساس نتایج مذکور یاران مقتدی صدر در اغلب استان‌های شیعی عراق پیش افتاده‌اند و آرای ائتلاف «الفتح» مورد حمایت حشدالشعبی کاهش یافته است.

کمیسیون عالی و مستقل انتخابات عراق روز دوشنبه اعلام کرد که نتایج شمارش دستی آراء با شمارش الکترونیکی آن‌ها ۱۰۰ درصد مطابقت دارد. صندوق‌های رای انتخابات عراق شامگاه یکشنبه ۱۰اکتبر۲۰۲۱ برابر با ۱۸مهر۱۴۰۰ بسته شد. این نخستین انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون است. در این انتخابات دست‌کم ۱۶۷ حزب و  ۳۲۰۰ کاندیدا، از جمله ۹۵۱ زن برای نشستن بر ۳۲۹ کرسی مجلس عراق به رقابت پرداختند.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :