0

وزیر خارجه عربستان با انریکه مورا در مورد ایران گفت‌وگو کرد

بازدید 25خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۹ مهر در گزارشی اعلام کرد فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

این گزارش به نقل از بیانیه‌ منتشر شده از سوی وزارت خارجه سعودی می‌گوید، «دو طرف در مورد پیشرفت‌های مربوط به گفت‌وگوهای مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و تلاش‌های بین‌المللی در این مورد که ایران توافق‌های بین‌المللی و معاهدات را در این مورد نقض نمی‌کند، صحبت کردند.»

وزیر امور خارجه عربستان سعودی هفته گذشته نیز در واشینگتن با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و رابرت مالی نماینده ویژه این وزارتخانه در امور ایران، دیدار و درباره فعالیت‌های هسته‌ای و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

دیدار امروز فیصل بن فرحان با انریکه مورا که مسئولیت هماهنگی مذاکرات احیای برجام در وین را بر عهده دارد، یک روز پس از دیدار او با رابرت مالی در ریاض انجام شد. رابرت مالی این هفته برای دیدار و گفت‌وگو با مقام های امارات متحده عربی، قطر و عربستان سعودی به منطقه سفر کرد.

با ادامه خودداری تهران از مشخص کردن تاریخی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، کشورهای غربی و متحدان آنها در منطقه نسبت به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. ایران پس از شش دور مذاکره برای احیای برجام در وین، هنوز به میز مذاکرات بازنگشته است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا در مورد تازه‌ترین وضعیت ازسرگیری مذاکرات احیای برجام پس از دیدار وزیر خارجه آمریکا با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیدارهای نماینده دستگاه دیپلماسی آمریکا با متحدان واشنگتن در منطقه خلیج فارس، تاکید کرد که هدف ایالات متحده کماکان «پیگیری یک مسیر دیپلماتیک» و بازگشت به وین برای گفت‌و‌گو بر اساس رعایت متقابل برجام است.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :