0

وزیر دفاع اسرائیل از تشدید فعالیت‌های هسته‌ای ایران خبر داد 

بازدید 35اسرائیل از افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سایت‌های زیرزمینی تازه‌ای در نطنز خبر داد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه طی سخنانی گفت که ایران در حال کار روی سانتریفیوژهای پیشرفته اورانیوم در سایت‌های زیرزمینی در حال ساخت در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای نطنز است.

از سانتریفیوژها به منظور غنی‌سازی اورانیوم برای استفاده در پروژه‌های غیرنظامی، یا با غنای بالاتر برای ساخت بمب هسته‌ای، استفاده می‌شود. قدرت‌های جهانی که برای احیای توافق هسته‌ای با تهران تلاش می‌کنند پیشرفت ایران در این زمینه را زیر نظر دارند. ایران داشتن طرح‌های نظامی را رد کرده است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در جریان سخنرانی خود در دانشگاه رایشمن در نزدیکی تل آویو گفت: «ایران در تلاش است که ساخت و نصب هزار دستگاه سانتریفیوژ پیشرفته آی‌آر۶ را در تأسیسات هسته‌ای خود، از جمله تأسیسات جدید در حال ساخت در سایت‌های زیرزمینی نزدیک نطنز، تکمیل کند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سوم مارس با انتشار گزارشی از نصب، یا برنامه‌ریزی برای نصب، سه آبشار آی‌آر۶، مشتمل بر بیش از ۶۶۰ دستگاه سانتریفیوژ، خبر داده بود.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز ماه گذشته از راه‌اندازی یک کارگاه زیرزمینی جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ در نطنز خبر داد.

گانتز در اظهارات خود بار دیگر به احتمال اقدام نظامی اسرائیل در صورت به بن‌بست رسیدن دیپلماسی در رابطه با جلوگیری از دستیابی ایران به ابزار ساخت تسلیحات هسته‌ای اشاره کرد.

او گفت که مذاکرات قاطع‌تر قدرت‌های جهانی می‌تواند از بروز چنین جنگی پیشگیری کند یا هزینه آن را کاهش دهد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :