0

کانون نویسندگان ایران: جمعه به مزار پوینده و مختاری می‌رویم تا جنایت‌ها فراموش نشوند

بازدید 68<![CDATA[4 hours, 28 minutes

      کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد به مناسبت بیست‌وسومین سالگرد قتل «محمد مختاری» و «محمد جعفر پوینده» به دست ماموران وزارت اطلاعات ایران، روز جمعه ۱۹آذر۱۴۰۰ بر سر مزار آن‌ها مراسمی را برگزار خواهند کرد.

این دو عضو کانون نویسندگان ایران، ۲۳ سال پیش و در جریان «قتل‌های زنجیره‌ای» که توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران در دولت‌های «اکبر هاشمی رفسنجانی» و «محمد خاتمی» رخ داد، به همراهی تعدادی دیگر از نویسندگان و روشن‌فکران کشته شدند.

محمد مختاری ۱۲آذر۱۳۷۷ و محمدجعفر پوینده ۱۸ آذر همان سال به شکلی مشابه و با ضربات مداوم چاقوی ماموران اطلاعاتی ایران کشته شدند. پس از افشای این قتل‌ها توسط روزنامه‌نگارانی همچون «عمادالدین باقی» و «اکبر گنجی»، «محمد خاتمی»، رییس‌جمهور وقت تصمیم به تغییر وزیر اطلاعات و پیگیری برگزاری دادگاه برای محاکمه عوامل این جنایت گرفت، اما در نهایت هیچ‌یک از عوامل اصلی و آمرین قتل‌ها، شناسایی و محاکمه نشدند.

مسئله‌ای که در بیانیه جدید کانون نویسندگان ایران هم به آن اشاره شده است. این کانون امروز ۱۷آ‌ذر۱۴۰۰ اعلام کرد: «حاکمیت که منافع هنگفتی در فراموشی دارد، با مردم‌فریبی و جعل تاریخ و پوشاندن ریشه‌های تبهکاری، همه کوشش خود را به کار برد تا نخست این قتل‌ها را به چها‌‌ر مورد محدود کند و از قتل سعیدی سیرجانی، احمد تفضلی، پیروز دوانی، مجید شریف، حمید و کارون حاجی‌زاده، غفار حسینی، احمد میرعلایی و ده‌ها ستم‌کشته‌ی دیگر، و نیز توطئه‌ی ‌به دره انداختن اتوبوس حامل نویسندگان در سفر ارمنستان و ربودن فرج سرکوهی، هیچ سخنی به میان نیاورد. سپس جنایت را خودسرانه جلوه داد و سرانجام مضحک‌تر از همه کوشید چنین جلوه دهد که اگر قتلی اتفاق افتاده، نه از سربند سیاست همیشگی حاکمیت در قتل و سرکوب دائمی مخالفان، بلکه از آنجاست که جناحی از حاکمیت خواسته است با این قتل‌ها جناح دیگر را زمین‌گیر کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «به این ترتیب به خیال خام خود همه سعی خود را به کار برد تا دامن کل حاکمیت را از جنایت سیستماتیک و مستمر چند دهه‌ اخیر برکنار نگه‌دارد، اما جنایت تبارنامه‌ای دارد که پیشینه دراز‌دامن و خونین آن به بزرگ‌ترین کشتار دگراندیشان‌ و مخالفان سیاسی در دهه‌ی شصت و خاصه قتل هزاران زندان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و چه‌بسا پیش از آن، به نخستین روزها و ماه‌های به قدرت رسیدن حاکمیت جدید می‌رسد. اگر بر این تاریخ سراسر خون و چرک و تبهکاری چشم ببندیم، چنان که برخی کسان در بسیاری موارد چشم پوشیده‌اند، یقین باید داشت که سلسله خون‌چکان جنایت و ستم و سرکوب همچنان ادامه خواهد یافت. زیرا روشن نخواهد شد که چرا حاکمیت پس از قتل‌های پاییز ۱۳۷۷ در دادگاهی دربسته، بدون حضور خانواده‌ها و وکیلان آن‌ها، آمران قتل‌ها را از هرگونه بازخواست مصون داشت، تنی چند از عاملان دست‌چندم قتل‌ها را در دادگاهی نمایشی به محاکمه کشید و راهی زندان کرد، اما پس از چندی همه را به مرخصی ابدی فرستاد.»

در حال حاضر چهار عضو کانون نویسندگان ایران به نام‌های «رضا خندان مهابادی»، «بکتاش آبتین»، «کیوان باژن» و «آرش گنجی» به دلیل فعالیت‌های نویسندگی و ترجمه در زندان اوین محبوس هستند.

در بخش انتهایی کانون نویسندگان ایران عنوان شده است: «در بیست‌وسومین سالگرد قتل تبهکارانه محمد مختاری و محمدجعفر پوینده چنان که بارها گفته‌ایم؛ اگر هزار سال بر این قتل‌ها بگذرد، یقین است که هرگز نخواهیم گذاشت گردِ فراموشی بر جنایت بنشیند. ما دادخواه این جنایت و همه جنایت‌ها، آزادی‌کشی‌ها و ستم‌هایی هستیم که یقین داریم بدون دست بردن به ریشه‌های آن و قطع شجره خبیثه جنایت، نمی‌توان هیچ امید داشت که کشتار و حذف فیزیکی مخالفان و حق‌طلبان تکرار نشود. چنانکه تاریخ دو دهه اخیر پس از این قتل‌ها گواه روشن این مدعاست.»

در سال‌های گذشته ماموران وزارت اطلاعات ایران بارها مانع از برگزاری مراسم یادبود جان‌باختگان قتل‌های زنجیره‌ای شدند و افراد شرکت‌کننده در این مراسم چندین بار بازداشت شده‌اند. یکی از اتهامات بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان مهابادی در دادگاه نیز «حضور بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده» عنوان شده است.

بکتاش آبتین، شاعر و فیلم‌ساز، کیوان باژن، نویسنده و روزنامه‌نگار و رضا خندان مهابادی، نویسنده و منتقد ادبی، از تاریخ ۵مهر۱۳۹۹ در زندان اوین زندانی هستند. این سه عضو کانون نویسندگان ایران به دلایلی هم‌چون «تدوین کتاب ۵۰ ساله کانون نویسندگان ایران»، «انتشار بیانیه‌های کانون نویسندگان ایران»، «حضور بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده» و «شرکت در مراسم سالگرد احمد شاملو»  به اتهاماتی مانند «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، متهم شده‌اند.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران آبتین و خندان را هر کدام به شش سال و باژن را به تحمل سه سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

انجمن قلم آمریکا دو ماه قبل، جایزه «آزادی نگارش باربی» را به این سه نویسنده زندانی اهدا کرده بود.

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :