0

کشف شبکه شرکت‌های نیابتی برای دور زدن تحریم ها

بازدید 7


کشف شبکه شرکت‌های نیابتی برای دور زدن تحریم ها

وال استریت ژورنال به‌نقل از منابع اطلاعاتی نوشت رژیم ایران بری دور زدن تحریم‌ها از طریق شبکه‌ای از شرکت‌های نیابتی، مؤسسات مبادلات ارزی و واسطه‌ها سالانه دهها میلیارد دلار مبادلات تجاری انجام می‌دهد.

در این گزارش آمده است رژیم ایران برای دور زدن تحریم اعمال شده از سوی آمریکا، از خدمات بانک‌های چینی، خاورمیانه و غربی در بخش صنعت انرژی استفاده کرده است.

منابع اطلاعاتی در این باره گفته اند: «این شبکه مستقیماً توسط رهبری حکومت ایران از سال۲۰۱۱ و با تمرکز بر ایجاد یک سیستم مالی تحریم‌گریز برای مقاومت در برابر فشارهای بین‌المللی راه‌اندازی شده است».

وال استریت ژورنال با استناد به‌صورت‌های بانکی و اسناد شرکتی بررسی‌شده نوشت: هلدینگ اچ.اس.بی.سی و استاندارد چارترد، دو بانک بزرگ در جهان از نظر میزان دارایی از جمله مؤسساتی بوده‌اند که به صادر کنندگان بزرگ ایرانی خدماتی ارائه و تجارت ممنوعه با رژیم ایران را به‌نمایندگی از آنها انجام می‌دادند.

در این گزارش با اشاره به کارکرد این شبکه‌ها آمده است بنا به اسناد و مدارک و مقامات اطلاعاتی، صرافی‌های وابسته به رژیم ایران در خارج از کشور برای جمهوری اسلامی شرکت‌های وکالتی و حساب‌های بانکی ایجاد می‌کنند و سپس شرکت‌های ایرانی تحریم‌شده از طریق آن شرکتها و حساب‌های بانکی‌شان، نفت و سایر کالاهای خود را با دریافت دلار، یورو و سایر ارزهای خارجی به خریداران خارجی می‌فروشند و متعاقبأً واردکنندگان ایرانی از این بودجه برای پرداخت کالاهایی که کشور برای سرپا نگه‌داشتن اقتصاد به آن نیاز دارد مورد استفاده قرار می‌دهند و بانک مرکزی رژیم ایران نقش هماهنگ‌کننده و تسویه مبادلات ارزی صادر کنندگان و واردکنندگان ایرانی را از طریق اتاق پایاپای الکترونیکی انجام می‌دهد.

شایان ذکر است که ناقضان این تحریم‌ها مطابق قوانین دولت آمریکا و مقررات بین‌المللی ضدپولشویی جریمه‌های میلیارد دلاری شامل آنها خواهد شد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :