0

کناره‌گیری علی لاریجانی از پرونده قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

بازدید 7<![CDATA[3 ساعت،13 دقیقه

استان‌وایر – علی لاریجانی که پیش از این به عنوان مجری توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین منصوب شده بود، از این سمت استعفا داده است. او از سوی علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به این سمت منصوب شده بود و خبر استعفایش چند ماه پس از ردصلاحیت شدن و چند هفته پس از استعفای برادرش از شورای نگهبان منتشر شده است.

روزنامه «فرهیختگان» در شماره روز چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰، با انتشار این خبر نوشت که علی لاریجانی به عنوان مجری توافقنامه ۲۵ ساله ایران و چین، پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم از سمت خود استعفا کرد تا پیگیری فرآیندهای مربوط به این قرارداد به دولت جدید و معاون اول ابراهیم رئیسی سپرده شود.

محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی در دولت سیزدهم است.

فروردین ماه امسال کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، گفته بود که نقش علی لاریجانی ایجاد ارتباط مستقیم چین با علی خامنه‌‌ای بود و به گونه این چین قصد دور زدن دولت روحانی را داشت. او در این باره گفته بود: «دولت چین تاکید داشت که نماینده‌ای از نظام در این کار دخالت داشته باشد و به همین دلیل علی لاریجانی به عنوان مشاور رهبر جمهوری اسلامی چنین نقشی را ایفا کرد تا تداوم این همکاری مورد تاکید قرار گیرد».

این توافقنامه با وجود اعتراضات بسیار شهروندان ایرانی، فروردین ماه امسال امضا شد.

در سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران، شورای نگهبان که صادق آملی لاریجانی عضویت آن را بر عهده داشت، صلاحیت علی لاریجانی را برای نامزدی در انتخابات رد کرد. آملی لاریجانی کمی پس از این اتفاق در شهریورماه امسال از عضویت در این شورا کناره‌گیری کرد. وی در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :