0

گمانه‌زنی‌ها حاکی از حضور فرد شماره دو القاعده در ایران است

بازدید 22


اندیشکده «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» می‌گوید که درپی کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده، اکنون همه نگاه‌ها به مرز شرقی ایران است».

«بهنام طالبلو»، پژوهشگر ارشد امور ایران در «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها»، روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد به شبکه خبری اسکای‌نیوز گفت: «با کشته شدن ایمن الظواهری، گمان بر این است که نفر بعدی، یعنی نفر شماره دو القاعده، در ایران است».

او افزود بنابراین اگر آن فرد همچنان در ایران باشد، جمهوری اسلامی «باید تصمیم بگیرد که چه کاری می‌خواهد انجام دهد، این‌که او را اخراج کند یا به او کمک کرده و ظهور یک رهبر بعدی برای القاعده را تسهیل کند. بنابر این، همه نگاه‌ها به مرز شرقی ایران است».

ایمن الظواهری ۷۱ ساله، جانشین اسامه بن لادن بود که روز یکشنبه در عملیات پهپادی آمریکا در کابل کشته شد. جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه شب با اعلام این خبر،‌ کشته شدن ایمن الظواهری را، «به اجرا درآمدن عدالت» توصیف کرد.

در سال‌های گذشته، برخی مقام‌های آمریکایی با استناد به مدارکی که از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌ بودند، جمهوری اسلامی را به ارتباط با القاعده متهم کردند.

مایک پمپئو در سال ۲۰۱۷، زمانی که رئیس سازمان سی‌آی‌ای بود، گفت که «ایران بارها و بارها با القاعده همکاری کرده است». پمپئو بعدا نیز که به وزارت خارجه آمریکا رسید به این ارتباط اشاره کرد.Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :