0

۲۴ اردیبهشت: اعتراضات در شهرهای مختلف ادامه دارد.مردم نیشابور نیز دست به اعتراض زدند

بازدید 12


دامنه اعتراضات مردمی علیه سونامی گرانی و فقر و گرسنگی گسترش می یابد. در گزارش قبلی از اعتراضات مردمی در بیش از ۲۰ شهر گزارش کردیم.  امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت مردم نیشابور نیر به اعتراضات مردمی علیه گرانی پیوستند.

در جاهایی از حمله مردم به مراکز حکومتی گزارش میرسد.  از جمله در فارسان مردم به حوزه علمیه حمله بردند و همانطور که گزارش کردیم  نیروی انتظامی به صف اعتراض مردم یورش برد و مردم با آنها درگیر شده و علیه خامنه ای شعار ددند. اکنون خبرها از احتمال جان باختن یکی از معترضین به نام حمید قاسمپور که هدف شلیک ماموران حکومتی قرار گرفته و به بخش مراقبت های ویژه منتقل شده بود، حکایت میکند.

در تجمع امروز نیشابور فرمانده نیروی انتظامی با غیر قانونی خواندن تجمعات اعتراضی مردمی و بهانه بهم خوردن  “امنیت” جمعیت  را به ترک خیابان فرا میخواند. اما مردم با هو کردن و با  شعار  نترسید نترسید ما همه با هم هستیم به اعتراض خود ادامه دادند. در همان حال یکی از تجمع کنندگان با خشم فریاد زده و  میگوید:”ما نه اغتشاشگریم نه آشوبگر ما گشنه‌ایم “. در این تجمع مردم شعار میدادند: رئیسی حیاکن مملکتو رها کن.

از خرم آباد نیز خبر میرسد که در جریان اعتراضات مردمی علیه گرانی بیش از ۶۰ نفر بازداشت شدند که تعدادی از آنها در سنین پایین ۱۳ تا ۱۴ سال هستند. این بازداشتها بر خشم مردم افزوده و فضای شهر ملتهب تر شده است.

در دهدشت با وجود جو شدید امنیتی و حضور نیروهای انتظامی در مناطق مختلف شهر، اعتراضات جریان یافت  و معترضین با شعارهای (ننگ ما ننگ ما دولت الدنگ ما ،  رئیسی دروغ گو حاصل وعدهات کو  ، دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست و مرگ بر دیکتاتور، بساط کل حکومت مافیایی اسلامی را به چالش کشیدند. بنا بر گزارش دریافتی در تجمع روز گذشته در دهدشت دستکم ۵ نفر بازداشت شده اند و جوانان شهر قرار و مدار ادامه اعتراضات را گذاشته اند.

بنا بر گزارشات جمهوری اسلامی از ترس گسترش اعتراضات مرتبا مشغول جا به جایی نیروی سرکوب از این شهری به شهر دیگر است. اما اعتراضات در حال گسترش است.  همچنین در بسیاری از شهرها سرعت اینترنت را بشدت پایین آورده و بعضا در ساعاتی قطع است.  اما اخبار لحظه ای اعتراضات در مدیای اجتماعی بطرق مختلف انعکاس می یابد.

در بیشتر تجمعات و اعتراضات در شهرهای مختلف مردم شعار میدهند: مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه ای، توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه، جمهوری اسلامی نمیخوایم نمیخوایم، مرگ بر رئیسی، رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن، همشهری حمایت حمایت، مرگ بر اصل ولایت فقیه، نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم و…

اسامی شهرهایی که تا کنون اعتراضات علیه گرانی در آنها به جریان افتاده عبارتند از: شاهین شهر، دورود، رشت، دهدشت، ایرانشهر، بروجرد، لردگان، چلیچه، اردبیل، خرم آباد، سوقه و ماسور در استان لرستان، اصفهان، بهارستان اصفهان،‌ پردنجان از توابع جونقان، فارسان، شهر کرد،  اندیمشک، شهرستان کهگیلویه، سوسنگرد، ماهشهر، ایذه، دزفول، ماهشهر، اهواز و امیدیه.

جدا از خیزشهای مردمی در کف خیابان و در کنار آن، اعتراضات بخش های مختلف جامعه از جمله معلمان، بازنشستگان، مراکز نفتی، کشاورزان، پرستاران، دانشجویان، رانندگان کامیون و بخش های مختلف کارگری در اشکال مختلف در جریان است. معلمان با خواست آزادی فوری همکاران بازداشتی و اجرایی شدن فوری مطالباتشان در اعتراضند. معلمان دادخواهند که مسئولین حکومتی را به جرم زیر پا گذاشتن قوانین خود از جمله قانون تحصیل رایگان و حق تشکل به چالش میکشند. از جمله یکی از معلمان به اسم صلاح حاجی میرزایی نامه ای سرگشاده رو به همکاران خود نوشته است که در بخشی از آن خطاب به مقامات حکومتی چنین میگوید:” این شما هستید که باید به جرم تشویش اذهان عمومی و برهم زدن نظم و امنیت ملی و جامعه با ناراضی کردن معلمان، دانش آموزان و اولیای دانش آموزان محاکمه شوید و این محکمه ی عدالت به زودی محقق خواهد شد و ما معلمان به عنوان مدعی العموم شما را به پشت میز عدالت خواهیم کشاند.  در حالیکه وظیفه ی شما حمایت از معلمان به خصوص معلمان زندانی است و هیچ خبری از وضعیت زندگی خانواده هایشان ندارید با گستاخی محض به خاطر اعتراض به ندانم کاری و قانون گریزی شما مسئولان به گوشه ی زندان افتاده اند؟

لازم به یاد آوری است که ما معلمان با آگاهی و اشراف کامل به قانون اساسی و قوانین و ضوابط اداری .. تجمعات را حق خود دانسته و هیچ مرجعی نمی تواند آنرا غیر قانونی اعلام کند و یا آنرا به جاها یا جریان های دیگر منتسب کند”.

این چنین است که مردم با دادخواهی شان علیه بساط مافیایی حکومت چپاول و فلاکت ایستاده و مطالبه گرند.

معلمان همچنین در برابر سرکوبگریهای حکومت ایستاده و   احضار ها را همچنان با تجمع  اعتراضی در مقابل دادگاه ها پاسخ میدهند. از جمله امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت جمعی از معلمان همراه با ۵ نفر از هیات مدیره و اعضای انجمن صنفی معلمان سنندج و کلاترزان به اسامی صلاح حاجی میرزایی، مجید کریمی، محمدرضا مرادی، کورش عزت امینی، و نسرین کریمی که به دادگاه حکومت احضار شده بودند، همکاران خود را همراهی کردند.

حزب کمونیست کارگری کارگران، معلمان، بازنشستگان،‌ دانشجویان، خانواده های دادخواه و زندانیان سیاسی و همه فعالین و تشکل های مردمی را بار دیگر بر اتحاد مبارزاتی یکپارچه علیه فقر و گرانی و بیحقوقی فرا میخواند. حکومت اسلامی در قبال زندگی و معیشت مردم مسئول است.  عامل این گرانی حکومت مافیایی حاکم است و هزینه گرانی و تورم را مفتخوران حاکم باید بپردازند. حزب کارگران و معلمان و دانشجویان را فرامیخواند تا خود را برای اعتصابات سراسری آماده کنند و از اعتراضات موجود حمایت و پشتیبانی کنند. حکومتی که از تامین حداقل معیشت مردم ناتوان است و در مقابل مردم گرسنه دست به سرکوب میبرد، باید گورش را گم کند و برود.

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۴ مه ۲۰۲۲

Source link

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :